YouTube SEO Nasıl Yapılır? Taktikler
 1. Anasayfa
 2. Seo

YouTube SEO Nasıl Yapılır? Taktikler

0

YouTube SEO nasıl yapılır? SEO, YouTube videosu hazırlık aşamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. YouTube SEO içerisinde değişmeksizin yapılan çalışmanın, ilk sıralarda ve çok tıklanması gerekir.

YouTube SEO özelliğini etkili bir şekilde kullanabilmeniz için, yükleme yapmış olduğunuz videolarınızı hedef bir anahtar kelime belirleyerek yeniden adlandırın. Yazılı içeriklerin optimizasyonu sağlanırken sizler tarafından yapılması gereken, yüklemesini yapacağınız videolarınız için odak noktasında olan ve aramalarda ilk sırada çıkmasını istediğiniz anahtar kelimeler için iyi bir YouTube SEO aracı kullanmaktır.

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Video yüklemeleri sırasında anahtar kelimelerini belirleyin ve YouTube yüklemesi yapmadan önce, YouTube video dosyası içerisine anahtar kelimelerinizi koyun.

YouTube SEO aracı, YouTube’a yükleyeceğiniz videonun belirlediğiniz anahtar kelimeyle ne kadar alakalı olduğunu görmek için, videonuzu gerçekten izleyecek kişiler açısından en önemli nokta anahtar kelimelerdir. YouTube yapısı gereği, video dosyasının adını ve yüklendiğinde video içerdiği tüm kodları korur ve aynı zamanda okur. Videonun temel anahtar kelimeleri, arama motorunda mutlaka yazılacak esas kelimeler olmalı ve video dosya içeriğinde yer almalıdır.

Video Başlıkları ve Anahtar Kelimeler

YouTube üzerinde video araması yaparken, ilk dikkat edilen noktalardan biri, video başlıklarıdır. İzleyicinin videoyu izlemek için tıklama yapıp, yapmayacağını belirleyen şey, genel olarak video başlıklarıdır. Bundan dolayı video başlıkları sadece çekici olmakla kalmamalı, aynı zamanda orijinal ve açık olmalı.

YouTube anahtar kelimeler, video başlığında oldukça önemli rol oynamaktadır. Ancak ne kadar önemli rol oynasa da, başlığı görüntüleyecek olan kişilerin aradıklarıyla da yakından eşleşmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre, video başlığıyla anahtar kelime arasında tam bir eşleşme olduğu takdirde, YouTube üzerinden aranan videoların ilk sıralara yerleşmesinde daha kolay olduğu görülmektedir.

YouTube SEO
YouTube SEO

YouTube Video Açıklamalarında Optimizasyon Yapılmalı mı?

Google’a göre, YouTube videoları için yapılacak açıklamalarda belirlenen resmi karakter sınırı, 1000 karakter olarak belirlenmiştir. Karakter sayısı her ne kadar 1000 olsa bile, YouTube kullanan kişiler yazı okumak için değil, video izlemek için YouTube’u kullanmaktadır.

Anahtar kelime ve video açıklaması olan kısmın ilk 100 kelimesine kadar kullanmanız gerekecektir. YouTube politikaları gereği, video açıklamalarında yazılanların bir kısmı, videolar oynatılırken görüntülenebilir. Video açıklamasının geri kalan kısmı ise, “Daha Fazlasını Göster” butonuna tıklanarak, görüntülenebilir.

İyi bir şekilde YouTube SEO özelliği elde edilmek istenirse, video açıklamaları CTA’lar ve önemli bağlantılar ve önemli kısımlar, video açıklamasının ilk sırasında yer almalı.

YouTube videolarını optimize edebilmeniz için, ilk olarak YouTube videolarınızla alakalı olarak seçmiş olduğunuz popüler anahtar kelimeleri kullanarak etiketleme işlemi yapın.

YouTube’un “İçerik Oluşturucu Akademisi” tarafından yapılan bilgilendirmede, videoyu görüntüleyenlere, videonun ne hakkında olduğunu bildirmek için etiketlerin kullanılması önerilmektedir. Yapılan bu bilgilendirme sadece kullanıcılar için değil, YouTube video arama ve YouTube’un da bilgilendirilmesi adına yapılmaktadır.

Tepkini Göster
 • 0
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir