Litespeed Nedir? Neden Litespeed?
 1. Anasayfa
 2. Linux Hosting

Litespeed Nedir? Neden Litespeed?

0

Web 2.0’ın online ortamın imkanlarının farklı bir boyuta taşıdığı günlük yaşantımızda internet dünyasındaki sunucuların ve barındırma sektörünün önemi gitgide artmaktadır. Etkileşime, bir başka anlatımla kullanıcı değerlendirmeleri ve tepkilerine açık duruma gelen web adresleri çektikleri organik etkileşimi kaldırmada zaman zaman zorlanabiliyor. Web sunucuları bu hususta ilgilenerek web adreslerine tehlikesiz bir tecrübenin kapılarını açıyor.

 

Trafiği denetle yapmak, yoğunluğun arttığı hallerde web adresinin de başarısını artırmak ve etkileşime açık eklentileri kontrol etmek  gibi görevlere sahip olan web sunucuları temelde çalıştırdığı web adresinin  yayında olmasından yükümlüdür. Hosting uygulaması internet protokolü adına hizmet sağlayan  web serverleri  aslında sitelerin yayınlanması için online ortamdan lazım olan  kapsamın kiralanmasını anlatıyor.

 

HTTP anlaşma tutanağını kullanarak faaliyet veren web servisleri internet adreslerinde yer alan dosyaları kullanıcıların ulaşmasını sağlayan, onların ihtiyaçlarını karşılayan ve bu ihtiyaçlara göre web adresinin biçimini  değiştirilmesine olanak tanıyan bir yazılım olarak açıklanıyor. Bilgisayarların özdevimli mekanizmaları (bir nevi otomasyon sistemi) tarafından kontrolü sağlanan etkileşime açık bu yazılımlar buyruk sistemi aracılığıyla uzaktan uygulanabiliyor.

 

İnternet alanında gördüğünüz her web adresine ait bilgiler, istisnasız biçimde, bir ana bilgisayarın içerisinde toplanıyor. Bu ana bilgisayarın verimli biçimde kullanılması evresin de web sunucusu yazılımları işin işine giriyor. Büyük yazılım paketlerinin tümüne karşılık gelen web sunucuları çeşitli yazılım türlerinin birleşiminden oluşuyor, bu çeşitli yazılımlar da farklı görevlerin denetlenmesini sağlıyor.

 

LiteSpeed Web Server Neden Tercih Edilmeli?

Bir web sunucusu tercihi yaparken kullanıcıların dikkat etmesi gereken psk çok husus var. Bunlardan birincisi sunucunun çalışmak için talep ettiği işletim sistemi. (Windows, Linux veya macOS gibi) Bir ötekiyse taraflı programlama kabiliyetleri zira sunucuya gelen ve giden verimini doğru tespit edilmesi son derece mühimdir. Bölünebilirlik alanı ve güvenlik de yine aynı biçimde çok önemlidir.

 

Üstelik çalışma verimi ve kontrol edilebilirliğin bir sunucunun temel görevleri arasında yer aldığını belirtmek l gerekiyor. Hangi işletim sisteminde kullandığınız ayırt etmeksizin sıklıkla baş edebilen, yüksek verim hizmeti veren ve web adresinizin organik trafiğinin kontrolünü en iyi biçimde yapan bir web sunucusu internet dünyasındaki hemen hemen her probleminiz için oldukça yararlıdır.

 

Online ortamda başka  işletim sistemleri için en iyi çareler için hizmet veren çeşitli web sunucuları bulunmaktadır. Web server olarak da adlandırılan bu programlar Windows, Linux ve macOS benzeri çeşitli işletim sistemleriyle ahenk içinde çalışmaktadır. Web adreslerine ait dosyalar için depo görevi gören sunucular online dünyadaki en büyük yardımcınız olarak farkındalık oluşturuyor.

 

Kullanıcıların internet sitelerinden beklediği hızı yükselten programlar arasında LiteSpeed ön plandadır. Yüksek verim sağlayan bu program etkileşimin ve çeşitli yöntemlerle kullanıcı katılımının olağanüstü bir konuma ulaştığı günlük yaşamımızda özellikle büyük ölçekteki web adresleri için vazgeçilemez bir konumdadır. Kullanıcı tecrübesini geliştiren LiteSpeed yazılımı Nisan 2020 sonrasında web adreslerin %6.4’ü tarafından seçilen bir yazılımdır.

LiteSpeed Nedir?

Litespeed nedir sorusunu biraz daha açacak olursak, litespeed: onaylanmış bir web sunucusu programı olan ve LiteSpeed teknolojisi tarafından ilerletilen LiteSpeed (LiteSpeed Web server) beğenilen web sunucu servisleri arasında yer alıyor. Çok fazla konuğu olan ve bu sebeple büyük kaynak harcaması gerçekleştiren web adreslerin seçim yaptığı LiteSpeed Web sunucusu yüksek verim ve emniyet sağlayan en sağlıklı serverlerden birisidir.

 

LiteSpeed web adresinizin verim başarısını ve hızını önemli oranda yükselten bir programdır. Web adresinize gelen aktüel ziyaretçileri ve buna bağlı olarak meydana gelen organik trafiği en aktüel sayfalarla karşılaşmanızı zahmetsiz hale getiren ve fonksiyonel kullanımıyla ön planda olan LiteSpeed önbellekte depolanan geçmiş sayfaları otomatik olarak temizleyip mevzubahis güncel sayfayı önbelleğe transfer etme ilkesiyle çalışıyor.

Litespeed Nedir
Litespeed Nedir

Bu web programı sayesinde web adresinizin  açılış hızı ciddi düzeyde bir büyüme gösteriyor ve kullanıcı tecrübesi daha iyi duruma geliyor. Özel duruma getirmenize fazladan açık bir program olan LiteSpeed’i kullanarak hangi sayfaları önbellek te saklayacağınıza siz onay verebiliyorsunuz. Mesela web adresinizi gezinen  kullanıcılar arasında masaüstü ve mobil trafiği oluşturanlar arasında seçim yapabiliyorsunuz.

 

LiteSpeed önbellek kapatmak, bir farklı söylenimle cache niteliklerini devre dışı bırakmak önerilmiyor. Önbellek devre dışı bırakma eğilimi genelde Iscache adlı uzantının virüs olarak algılanmasından dolayı olmaktadır. Ama  pek çok kullanıcının umduğunun tam tersine bu uzantı web serveri desteğini  aldığınız hosting şirketi  tarafından otomatik olarak hazırlanan, son derece tehlikesiz ve yararlı bir uzantıdır.

 

Web serverinde depolanan bilgilerin  saklama ve yayınlama işlemine Web hosting adı verilmektedir. LiteSpeed Hosting de yapısında bulundurduğu yüksek hız, güvenilir iş önceliği, önbellek kullanımı ve özelleştirme alternatiflerinden avantajlar sayesinde oldukça verimli  bir hosting hizmeti sağlamaktadır. Hosting servisi üzerinde LiteSpeed kurulu olması online web dünyasında yaşayabileceğiniz pek çok problemi çözüyor.

 

Tepkini Göster
 • 14
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 4
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir