En Güzel Domain Nasıl Seçilir?
 1. Anasayfa
 2. Domain

En Güzel Domain Nasıl Seçilir?

0

En güzel domain nasıl seçilir? İnternet dünyasında firmanın veya kişinin markası olan domain tercihleri, alan adı olarak da isimlendirilmektedir. Google arama kısmına alan adı yazıldığında siteye doğrudan giriş yapılabilir. Alan adı tercihinde dikkat edilmesi gereken hususlar önemlidir. Bir IP adresinde oluşan domainler sanal dünyada kurumun levhasıdır.

Sorgulama işlemleri ve kayıt işlemleri Uluslararası bir kuruluş olan ICANN tarafından kabul edilmektedir. Alan adı tescil işlemleri de bu kurum tarafından yapılmaktadır. Tescillenmeyen alan adları Google arama motorunda görünmemektedir. Ayrıca SEO çalışmaları için de bu işlem gereklidir.

Alan adı aslında IP adresi için oluşturulan kısa yol olarak nitelendirilebilir. Yani her site için farklı rakamlardan oluşan bir IP adresi akılda kalıcı olmaz ve herhangi bir farkındalık oluşturmaz. Domain tercihleri kişiye özel IP adresidir. Ancak bunun isim ve harflere dönüştürülmesi site için farklılık oluşturur ve markalaşmayı meydana getirir. Her ülkenin domainin sonuna o ülkeyi hatırlatan harfler eklenir. Almanya de., Türkiye tr harfleriyle belirtilmektedir.

En Güzel Domain Nasıl Seçilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Kurumsal anlamda markalaşmak isteyen bütün firmalar sanal dünyada markalaşabilecek bir isim tercih etmelidir. Bu isim başka bir firma tarafından tescillenmiş olmamalıdır. Uzantının com veya net olması önemlidir ancak domain markalaşmaya müsait olmalıdır. Uzantılar farklı fiyatlandırılmaktadır ve satın alma işleminin ardından internet sitenizin adı tescillenmiş olacaktır.
 2. Akılda kalıcı, sloganik ve sektörünüzü çağrıştıracak bir isim seçilmelidir. Domain tercihleri Com veya net uzantısı ile uyumlu olmalıdır. Bu tür site adları kısa sürede markalaşmaktadır. İsim tercihi çok önemlidir ve firmanızın farkını ortaya koyacaktır. Akılda kalıcı tek heceli veya iki heceli site adlarının daha popüler olduğu tespit edilmiştir. Com uzantısı ile uyumlu iki veya tek heceli veya kelimeli site adları dünyanın en ünlü alan adlarıdır.
 3. İsim tercihi yaparken tire veya benzeri işaretler kullanılmamalıdır. Bu işaretler kullanıcı için itici gelebilir. Anlamsız kelimelerin yanı sıra x, q ve w gibi az kullanılan harfleri içeren kelimeler kullanılmamalıdır. Türkiye’de yabancı kelimelere özel bu harflerin kullanımı uygun düşmemektedir.
 4. Tercih ettiğiniz alan adı İngilizce ile uyumlu olmalıdır. Ğ, ı, ö, ü ve ş gibi harfler domain tercihleri içerisinde yer almamalıdır. Bu harfleri kullanmadan anlamlı ve akıcı bir isim bulunması gerekir. İngilizce ile uyumlu olan hem İngilizce hem de Türkçede kullanılan kelimeler dünya genelinde popüler alan adları içerisinde değerlendirilmektedir.
 5. Hedef kitlenin beklentilerine uygun olmalıdır. Mesela hedef kitlenin en çok aradığı ve kullandığı anahtar kelime baz alınabilir. Arama motorunda arama kısmında beliren anahtar kelimeler 500 binden fazla tıklama yapmış kelimelerdir. En üstte çıkan anahtar kelime en çok tıklanan kelimedir. Sektörle ilgili anahtar kelimeleri Google arama motoruna yazdığınızda karşınıza çıkan kelimeler en popüler olanlardır.
 6. Karmaşık, telaffuzu zor veya hedef kitlenin anlamadığı kelimelerin kullanılması iletişimi olumsuz etkiler. Bu nedenle domain tercihleri yapılırken hedef kitlenin kullandığı kelimeler ve anlamlar dikkate alınmalıdır. Söylenişi zor olan ve anlamı fazla bilinmeyen kelimelerden uzak durulmalıdır.

Domain Uzantıları

Domain Uzantıları
En Güzel Domain Nasıl Seçilir? Domain Uzantıları

Alan adını satın alırken uzantı seçeneği karşımıza çıkar. Com uzantısı günümüz internet dünyasının en popüler ve en çok tercih edilen uzantısı haline gelmiştir. Net, org, ac, ad, co, xxx, ae, aero, af, ag, tv, ai, al, an, ao, aq, arpa, as, asia, aw, az, ba, bd, be ve bf gibi birçok uzantı tescil işlemleri esnasında alınabilir. Site adını yani alan adını satın alırken dikkat edilecek en önemli husus uzantıdır. Sitenin adı ile uzantı melodik anlamda uyumlu olursa daha kalıcı olur.

Domain tercihleri tercih edilirken en popüler seçenekler her zaman bir adım önde değerlendirilmelidir. Uzantıların fiyatları da farklıdır. Günümüzde en pahalı uzantı com uzantısıdır. Bunun nedeni com uzantısının ilk çıkan uzantılardan biri olması ve en çok kullanılan seçeneklerden biri olmasıdır.

Alan adı (domain) tercihi yaparken seo uyumu da göz önüne alınmalıdır. Tescil işlemleriyle alan adı artık size özel olacaktır. Ancak seo çalışmaları ile uyumlu olması adına tercih edilen alan adının müşteri kitlesinin tercih ettiği anahtar kelimelerden müteşekkil olmasına dikkat edilmelidir.

En çok aranan anahtar kelimeler tercih edilirse sitenize ulaşım çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. İsim tercihi yaparken domain tercihleri sorgulama işlemine tabi tutulmalıdır ve tercih edilen ismin tescilli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

En güzel domain nasıl seçilir? Sorusuna yanıt verdik. Sizde görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 6
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 1
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir