Alan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir.

alan adı nedir

Domain (Alan adı) kısaca web sitelerinin internet üzerindeki adreslerine verilen isimdir.

Web siteleri standart olarak ip adresleri üzerinden yayın yaparlar. Internet uzerınde yayın yapan bilgisayar, sunucu/serverların tanınması için her birine farklı sabit bir ip adresi gereklidir, ve bu numaralandırma sistemindeki ip adreslerine daha akılda kalıcı olması için atanan isimlere domain (alan adı) ismi verilir.

Web tarayıcısında bir site açmak için alan adı yazıldığında, tarayıcı bu alan adına ait ip adresini çözümler ve kullanıcıyı bu ip adresine ait olan sunucuya yönlendirir.

İnternet servis sağlayıcıları ve web hosting firmaları tarafından sağlanan alan adları, ülkemizde Orta doğu teknik üniversitesi tarafından yönetilmektedir. Nic.tr adresinden tahsis edilen bu alan adları müşteri tarafından belli bir ücretle, minimum 1 yıl karşılığında kiralanırlar.

Bir alan adını satın almak söz konusu olmadığı gibi, istenilirse 5 yılda bir süresini uzatarak sürekli kullanmakta mümkündür.

Türkiyede “com.tr, net.tr, org.tr” vs. uzantılı alan adları hak sahipliğini gösteren resmi belgelere bağlı olarak kayıt ettirilebilirken, “com, net, org” vs. standart alan adları ise ilk gelen alır mantığıyla tahsis edilmektedir.

Türkçe karakterli ve tr uzantılı alan adları hakkında daha detaylı bilgi için nic.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Hemen şimdi onlarca farklı uzantıdan seçerek bir alanadı kaydetmek için ayzeta.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Alan Adı Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın