İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Domain
  3. Alan Adı Nedir?

Alan Adı Nedir?

Alan adı nedir

Alan Adı Nedir?

Domain (Alan adı) kısaca web sitelerinin internet üzerindeki adreslerine verilen isimdir.

Web siteleri standart olarak ip adresleri üzerinden yayın yaparlar. Internet üzerinde yayın yapan bilgisayar, sunucu/serverların tanınması için her birine farklı sabit bir ip adresi gereklidir, ve bu numaralandırma sistemindeki ip adreslerine daha akılda kalıcı olması için atanan isimlere domain (alan adı) ismi verilir.

Alan Adı Nedir?
Alan Adı Nedir?

Web tarayıcısında bir site açmak için alan adı yazıldığında, tarayıcı bu alan adına ait ip adresini çözümler ve kullanıcıyı bu ip adresine ait olan sunucuya yönlendirir.

İnternet servis sağlayıcıları ve web hosting firmaları tarafından sağlanan com net org vb uzantılı alan adları dışında, ülkemizde .tr uzantılı domainler Orta doğu teknik üniversitesi tarafından yönetilmektedir. Nic.tr adresinden tahsis edilen bu alan adları müşteri tarafından belli bir ücretle, minimum 1 yıl karşılığında kiralanırlar.

Güncelleme: 2019 yılı itibarıyla tr domain yetkisi Odtü’den alınarak BTK ya verilmiştir.

Bir alan adını satın almak söz konusu olmadığı gibi, istenilirse 5 yılda bir süresini uzatarak sürekli kullanmakta mümkündür.

Türkiye’de “com.tr, net.tr, org.tr” vs. uzantılı alan adları hak sahipliğini gösteren resmi belgelere bağlı olarak kayıt ettirilebilirken, “com, net, org” vs. standart alan adları ise ilk gelen alır mantığıyla tahsis edilmektedir.

Türkçe karakterli ve tr uzantılı alan adları hakkında daha detaylı bilgi için nic.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Hemen şimdi onlarca farklı uzantıdan seçerek bir alan adı kaydetmek için ayzeta.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Bir yorum yazın