İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. cPanel - Whm
  3. Subdomain Ip Yönlendirmesi
Trendlerdeki Yazı
vomiting

Subdomain Ip Yönlendirmesi

Subdomain Ip Yönlendirmesi
Ad

Subdomain Ip Yönlendirmesi

Cpanel üzerinden alt alan adımızı farklı bir ip adresine yönlendireceğiz.

 

Ad

Videolu Anlatım:

Genelde e-fatura veya b2b tarzı sistemler kurarken gerekli olabilecek yönlendirme işlemini anlatan videomuz; https://www.youtube.com/watch?v=nTuNcQtK1Ls

İyi seyirler dileriz.

 

Yazılı Anlatım:

İlk olarak cpanel hesabında oturum açıp “Domainler” kısmından “Alt Alan adları” menüsüne tıklıyoruz.

Alt etki alanı input kutusuna sub domain adını istediğimiz şekilde yazıyoruz ve kaydediyoruz, belge kökü otomatik oluşuyor.

Daha sonra yine “Domainler” menüsü altından “Dns bölge düzenleyicisi” menüsüne tıklıyoruz ve burada subdomaine ait A kaydının ip adresini istediğimiz ip adresiyle değiştiriyoruz.

Ip yönlendirme işlemi için direk olarak subdomainin A kaydına ait ip adresini düzenlemek yeterli, isterseniz www gibi ek subları ayrıca güncelleyerek onları da yönlendirebilirsiniz.

Subdomain ip yönlendirmesi bu kadar. İşlemi hızlıca test etmek için bilgisayarınızdan “Başlat > Çalıştır > Cmd” yolunu izleyerek, “ping: sub.domain.com” şeklinde sorgulatabilirsiniz.

Alt alan adını daha önce ziyaret ettiyseniz tarayıcıdan yeni ip adresine erişmeden önce tarayıcı geçmişinizin önbelleğe alınan veriler kısmını temizlemeniz gerekebilir.

Ad
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 sene önce

    Benim eski sitem bu turkcoder.net 🙂
    Hakkında hayırlısı olsun kardeşim, iyi çalışmalar..

    • Merhaba, uzun yıllar bizde kalmıştı, sanırım 2012 yılında ilgilenemedim ve düştü. Boşta buluncada kaçırmadık :). Çok teşekkürler iyi dilekleriniz için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir