301 Kalıcı Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Seo

301 Kalıcı Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

0

301 kalıcı yönlendirme nedir? Nasıl yapılır? Web sayfalarınızın URL’leriyle alakalı olarak yapılan değişikliklerde, eski URL adreslerinin yeni URL adreslerine 301 ile yönlendirilmesi gerekmektedir.

301 Kalıcı Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirmesi, web sayfası ziyaretçilerini bir sayfadan diğer sayfaya otomatik bir şekilde yönlendirilmesini sağlamaktadır.

Web sayfası yönlendirmeleri 5 farklı türde yapılabilmektedir. Ancak günümüzde en çok 2 farklı web sayfası yönlendirme işlemi yapılmaktadır. Bunlar; 301 kodlu kalıcı yönlendirme ve 302 kodlu geçici yönlendirmedir.

301 kodlu yönlendirme, bir web sayfasından diğer web sayfasına kalıcı olarak yapılan yönlendirme türüdür. Bu sebeple bu türden olan 301 yönlendirmeleri, kullanılan arama motorlarına bir URL adresinden diğer bir URL adresine kalıcı bir şekilde yönlendirme yapıldığı belirtilmektedir.

301 Kalıcı Yönlendirme Ne İşe Yaramaktadır?

Yukarıda belirtildiği şekilde 301 yönlendirmesi, arama motorlarına bir URL adresinden diğer farklı olan URL adresine kalıcı bir şekilde yönlendirme yapıldığının söylenmesidir.

Arama motorlarına hangi URL adresinde yer alınacağı belirtildikten sonra Google, ilk URL’nin artık ikinci URL’de olduğunu anlayacak ve bu sebeple de ilk URL’nin bağlantı eşitliğini ikinci URL’ye geçişini sağlayacaktır. Bundan sonraki bağlantılarda da, ilk URL yerine ikinci URL taranmasına devam edilecektir.

Alan Adlarının Tam Olduğu Yönlendirmeler

Web sitesi adresleri arasında yapılacak olan tüm yönlendirmeler, aynı etkiye sahip olmayabilmektedir. Mevcut zamanda teknolojik sorgular için sıralaması iyi olan bir internet sitesi, yeni adrese yapılacak yönlendirme işlemi eğer ki sitenin alanı dışında bir konuya olacaksa, o zaman bu yönlendirme doğal bir işlem olmayacaktır. Bu sebeple, yalnızca alakalı siteleri, yani aynı sektör içerisinde yer alan siteler için alan adı yönlendirmesi yapılmalıdır.

Web Sayfalarının Birleştirilmesi İçin 301 Kodunun Kullanılması

Farklı türlerde olan ancak aynı kategoride yer alan web sayfalarının bulundukları kategori içerisine yönlendirilip, birleştirilmesi mümkündür. Örneğin; telefon, tablet ve bilgisayar kategorisi içerisinde yer alan web sayfalarımız bulunsun. Bu web sayfalarını teknolojik ürünler isimli yeni bir web sayfası içerisinde birleştirilebilir.

Yapılacak olan web sayfası yönlendirme işleminin planlaması doğru bir şekilde yapılırsa, üç farklı konudaki web sayfasının, daha büyük ve tek bir web sayfasında birleştirilmesi yapılabilir. Ancak birleştirme ve yönlendirme işlemleri doğru bir şekilde uygulanmazsa, o zaman mevcut web sayfalarının da SEO değerleri kaybedilebilir.

301 Yönlendirme
301 Kalıcı Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Kalıcı Yönlendirme Gerçekleştirilmesi

Tüm planlama ve yönlendirmesi yapılacak web sayfaları belirlendikten sonra artık 301 yönlendirmesi yapımı işlemlerine geçilebilir.

301 yönlendirmesinin yapılabilmesi için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerin kullanılmasıyla, gerçekleştirmek istediğiniz web sayfaları arası yönlendirme işlemini yapabilirsiniz.

.htaccess

Bu tür yönlendirme işlemi, .htaccess isimli dosyanın değiştirilmesiyle gerçekleştirilmektedir. .htaccess dosyası, URL adreslerinin yeniden yazımı ve daha birçok işlemin yapılmasını sağlayan, sunucu tarafından okuma işlemi yapılan bir yapılandırma dosyasıdır.

.htaccess dosyasıyla alakalı olarak en büyük olumlu durum, yönlendirme desenlerinin gerçekleştirilebilmesi ve tam dizinleri tek bir komut yardımıyla yönlendirilebilmesidir. Yani, .htaccess yönlendirmelerinin doğru bir şekilde kullanılacağı bilinirse, yapılacak olan işlemler daha kolay bir hale gelecektir.

Redirect 301 /eski-sayfa.php /yeni-sayfa.html

 

PHP

Bu türden yönlendirme işlemleri, doğrudan PHP programlamayla yapılmaktadır. Bu sebeple, PHP kodunu, yeniden yönlendirilmek istenen belirli URL adresinin içerisine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Aşağıda verilen örnekle bu durum incelenebilir:

Header(“Status: 301 Moved Permanently”);

Header(“Location https://www.mysite.com”);

 

PHP yönlendirmesinin dezavantajı, WordPress gibi bir CMS platformu kullanılırsa ve bu yönlendirmenin tam olarak nereye konulacağı unutulursa, gelecekte sorun yaratabilecek site dosyalarının düzenlenmesi gerektiğinden, PHP aracılığıyla web site yönlendirme işlemleri oldukça karmaşık olacaktır.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir