Marka Bilinirliği ve SEO
 1. Anasayfa
 2. Seo

Marka Bilinirliği ve SEO

0

Marka bilinirliği ve SEO çalışmaları ilişkisi nasıl olmalıdır? Diğer firmalarla rekabet içerisinde olmak isteyen bir şirketin, online ortamda marka bilinirliliğini hissettirmesi gerekiyor.

Sektör içerisinde yer alan firmalar sürekli rekabet ortamında yer aldıklarında dolayı, online ortamda marka bilinirliği çalışmaları yapmaları, onları öne çıkaracak detaylardan bir tanesidir. Marka bilinirliği çalışmalarına genel anlamda bakıldığında, sanal ortam içerisinde yer alan ürünlerin ve yapılan hizmetlerin tanıtımının yapılabileceği bir dijital pazarlama fikri ön plana çıkmaktadır.

Marka Bilinirliği ve SEO Çalışması

Dijital pazarlama, şirketinizin veya markanıza ait olan ürün ve hizmetlerin, online ortamda pazarlanması sürecini kapsamaktadır. Ancak online ortama girildiğinde SEO, genel kapsamda yapılacak çalışmaların önüne geçerek daha önemli hale gelmektedir.

Marka bilinirliği oluşturmak için ve kullanıcı dostu olan bir web sitesi oluşturmaktan, SEO çalışmalarının iyileştirilmesinden ve anahtar kelime araştırmaları yapımından çok daha fazlasına şirketlerin ihtiyaçları vardır.

Yapılacak olan çalışmalardan en önemlisi, tüm bu özelliklerin bir araya getirilerek ve güvenilir bir markanın oluşturulmasından geçmektedir. Markanızın hedef kitlesinde kabul göreceğini düşündüğünüz bilgileri, hedef kitlenize sunmalısınız. Güçlü bir marka oluşturmak istiyorsanız, dijital pazarlama stratejileri içerisinde SEO çalışmaları da yapmalısınız. SEO çalışmaları da yaparak, markalaşma sürecinde organik arama sonuçları içerisinde sağlam çalışmalara geri dönüş almalısınız.

Marka Bilinirliği ve SEO
Marka Bilinirliği ve SEO

SEO ve markalaşma çalışmaları, tamamen başarı odaklı oluşturulan dijital pazarlamanın temel taşlarını oluşturur. Günümüzde artık insanlar, akıllı telefonları veya internete bağlanabildikleri cihazlar üzerinden arama yapıp, ürün bulma veya satın alma gibi faaliyetleri gerçekleştiriyor.

SEO ve markalaşma çalışmaları, gerçek değerleri düşünüldüğünden çok daha fazla ve vazgeçilmesi mümkün olmayan bir bütündür. Etkili bir marka bilinirliği oluşturmak için, uzun vadede marka bilinirliğini artıracak bir SEO stratejisi geliştirmektir. SEO stratejileri geliştirirken, bu konuda uzman olan firmalardan destek almanızda fayda vardır.

Markalaşmanın Önemi

Google bazı markaların internet arama sonuçları sayfası içerisinde sıralamanın iyi yerlerinde olmasını tercih etmektedir. Bunun nedeni ise, kullanıcıya güven veren şirketlerin, özellikle sağlık ve e-ticaret sektörleri içerisinde markalaşmış olan şirketlerin, arama sonuçları sayfası içerisinde görünmesini sağlar.

Küçük markaların büyük bir kısmının ise, arama sonuçları sayfası içerisinde ilk sıralarda yer almadığı görülünce, markalaşmanın önemi çok daha iyi bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu sebeple küçük markalar, markalaşma çalışmalarının önemini anlamalı ve buna yönelik çalışmalar geliştirmelidirler.

Google arama sonuçları sayfası içerisinde gözle görülür şekilde olacak değişikliklere dikkat etmelisiniz. Marka oluşturmak için SEO etkisini de göz ardı etmemelisiniz. Bu sebeple, Google’ın yapmış olduğu güncellemelerin yanında kullanıcı davranışlarında da oluşabilecek değişikliklere dikkat etmelisiniz.

Eğer sitenizde featured snippet’lar yer alırsa, Google arama sonuçları sayfasında web siteniz kullanıcılara sıfırıncı sırada sunulacak ve bu durum sektördeki diğer rakiplerinizin üzerinde bir listede yer almanızı sağlayacaktır.

SEO, Sosyal Medya ve Markanız

Günümüzde artık sosyal medyanın önemini anlatmaya gerek yoktur. SEO ve sosyal medya ekiplerinizin uyum içinde çalışması, artık olmazsa olmaz durumlardan bir tanesidir. Sahip olduğunuz markanın iletmek istediği mesajın hedef kitleye gönderilebilmesi için, bu uyum içinde çalışma çok önemlidir.

Sosyal medya üzerinde yayınlanan ve markanızı yansıtmakta olan bir video hazırlandığı varsayılsın. Bu video markanızı net bir şekilde neyi hedeflediğini anlatıyor olsun. Hazırlanan bu videonun belli bir yerinde SEO ekibinden alınacak bir bilginin bulunması, video içeriğini zenginleştirecektir.

İşte bu birlikte çalışma uyumu, videonun sosyal medya üzerinden yayılmasıyla ve tüm kullanıcıların akıllarında kalıcı bir şekilde yer aldığında, sosyal medyanın gücünün de kullanılmasıyla, markanızın büyüme gücünü çok büyük etkisi olacaktır. Bu sebeple şirketler, iyi bir marka bilinirliği oluşturma istiyorlarsa, marka ve sosyal medya ilişkisini iyi bir şekilde kurmalıdırlar.

Marka bilinirliği ve SEO ilişkisi hakkında soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 0
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir