cPanel & Whm Türkçeleştirme
 1. Anasayfa
 2. cPanel - Whm

cPanel & Whm Türkçeleştirme

4

cPanel 106 CURRENT versiyonu güncellemesiyle birlikte İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Rusça dışındaki tüm çevirileri kaldırdı.

Bu güncelleme sonrasında kullanıcılar WHM üzerinde ve cPanel hesaplarında Türkçe yerine ingilizce bir panelle karşılaştılar.

Konuyla ilgili cPanel ekibi tarafından yapılan açıklamada İngilizce, İspanyolca, Almanca ve Rusça dışındaki çeviriler %100 doğru ve kaliteli çeviriler değildi ve bu yüzden kaldırıldı. cPanel topluluk forumunda bu durum oldukça yüksek tepki çekmişe benziyor. Neyse ki cPanel tarafı yaptığı açıklama da bu durumun geçici olduğunu, çeviriler için uzman tercümanlarla çalışmaya başlayacaklarını ve kaldırılan dillerin büyük bir bölümünün (Türkçe dahil) daha iyi bir kaliteyle gelecek sürümlerde geri döneceğini belirtti.

Yine de özellikle hizmet sağlayıcılar cPanel kontrol panellerinin çok iyi kalitede olmasa da Türkçe yerine İngilizce’ye geçmiş olmasına tepkililer çünkü müşteriler tarafından bu durum çok hoş karşılanmayabiliyor.

Bu yazı da Whm ve cPanel hesaplarınızı güncel son sürüme yükseltseniz bile nasıl Türkçe kullanabileceğinizi anlatacağız.

cPanel & Whm Türkçeleştirme işlemi için öncelikle GitHub deposundan mevcut Türkçe diline ait xml çevirisini indirmelisiniz: GitHub – CpanelInc/cplocales: Locales for cPanel & WHM

Bu linkten tr.xml dosyasını seçip download butonuyla indirdiyseniz sıra yüklemeye geldi. Whm kontrol panelinizde “Locales / Locale XML Upload” menüsünü izleyerek tr.xml dosyanızı sunucuya yükleyin.

Daha sonra “Locales / Edit a Locale” yolunu izleyerek Türkçe dilini seçin ve tüm hesaplara uygulayın. Hepsi bu kadar.

Tepkini Göster
 • 5
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Merhaba,
  Locales kısmı WHM panelimde bende çıkmıyor, son sürüm WHM kullanıyorum.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir