Domain Nasıl Alınır? En Çok Kullanılan Domainler
 1. Anasayfa
 2. Domain

Domain Nasıl Alınır? En Çok Kullanılan Domainler

0

Domain nasıl alınır? Günümüz şartlarında internet üzerinden her türden işin halledilebildiği bir çağda yaşıyoruz. Artık insanlar evlerinden dahi çıkmadan yeni şirketler kurabiliyor.

Yapılan her yeni girişimle birlikte internet camiasındaki kalabalık içerisinde gözle görülebilirlik, seçilebilirlik, arandığında kolay bulunabilme ve kolay ulaşılabilme gibi başlıca durumlarda markanızı yahut sitenizi ön plana çıkarmanızı gerektiriyor. Bu da alınan yer isimlerinin ve web adreslerinin çarpıcı, kolay anlaşılabilir ve akılda kalıcı olması gibi kriterlerin hepsinin doğru seçilmesiyle mümkün.

Domain Nedir?

İnternet Ip adreslerinin numaralarla dolu uzantılı adreslerinin akılda kalması ve hatta not alınması dahi zor bir işlemi gerektirir. Bunun için geliştirilen ve internet üzerinde bir ev adresi bir kapı numarası görevi gören bu ”.com, .net, .gov, .org, .info, .tk, .de, .uk, .cn, .ru” vb. gibi uzantılı adreslere domain adı verilir.

Domain ve Önemi

Domain adresi dijital alemde sizin kimlik isminiz olmasından ötürü markanızın ya da adresinizin nasıl aranacağını ve size nasıl ulaşılacağını belirmek açısından en kilit noktadır. Benzersiz bir etiket ile arama motorlarında ilk sırada emsallerinden ayrılması işinizin ön plana çıkması için başlıca gerekliliktir.

Profesyonel bir izlenim yaratabilmek, marka ve hizmetlerinizde güven duygusunu karşı tarafa aktarabilmek açısından da doğru ve etkili domain seçimi çok önemlidir.

Domain Nasıl Alınır?
Domain Nasıl Alınır?

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Domain seçiminde en uygun adın seçilmesine, arama motorlarında yapılan aramalarda, adresinize ulaşmak isteyen kullanıcıların, ilk karşılaşacağı yer olan isminizi kolay, çarpıcı ve diğerlerinden ayırt edici bir etiket ad ile oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Domain seçiminde ihmal edilmemesi gereken hususlar ise: Kısa ve akılda kalıcı olması. Okunuşunun kolay olması ve anlaşılır olması.

İşinizin uzun soluklu olması halinde internet üzerinde hızla değişen modalar ve markalar içinde kaybolmaması için uzun süre kullanabileceğiniz yaratıcı bir marka ismi bulunması. Ulaşılabilirlik açısından anahtar kelimelerin adres içerisinde kullanılması.

Kolay yazılabilir olması. Ve en önemlisi adresinizin yanlış yazılması halinde sitenizden uzaklaşılmasını önlemek ve benzer isimler bulup markanızın adresini taklit ederek yeni domainler alınmasını engellemek için diğer benzer domainleri de tescil ettirmeniz hem sizin hem de müşteri portföyünüzün garanti altına alınmasına yardımcı olur.

Domain Nasıl Alınır?

Domain nasıl alınır? İnternet ortamında domain alabilmek için, dikkat edilmesi gerek hususları yerine getirdikten sonra, kısa bir araştırma ile kendinize güvenilir bir domain tescil yetkili sitesi bulun. Sitenin ”Domain Sorgulama” bölümünden bulduğunuz domain ismini aratın. Adresinize en uygun ismi ve mümkünse türevlerini seçip yeni domain kaydınızı oluşturun ve son işlem olarak adresinizi onaylayın.

En Çok Kullanılan Domainler

Dijital dünyada en çok kullanılan domainler arasında birinci sırayı %43,59 bir oranla ”.com” uzantısı almaktadır. En çok kullanıcıya sahip ”com” herkes tarafından bilinmesi, kolay ve akılda kalıcı olması nedeniyle genelde büyük, ünlü markaların ve ticari işletmelerin de tercihi ettiği bir uzantıdır. İkinci sırada %6,65 ile ”tk” üçüncü sırada %4,68 ile ”net” yer almaktadır.

Domain nasıl alınır? Sorusunun yanıtını sizlere aktardık. Yorum ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 3
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir