Google indexing api nedir, nasıl kullanılır?
6

Google dizine ekleme API’si (Google indexing API) nedir?

Google dizine ekleme API’si; web sitenizdeki sayfaları Google dizinine eklemek, güncelleştirmek veya kaldırmak için Google tarafından geliştirilen bir API kancasıdır.

Özellikle son bir kaç haftadır Google web yöneticisi araçlarında ki Google gibi getir özelliğinin geçici olarak askıya alınması sonrasında bir çok webmaster Google index problemi yaşıyor.

Çünkü sorun sadece site sahiplerinin içeriği Google gibi getirip dizine ekleme talebi göndermelerini engellemekle kalmıyor; aynı zamanda eklenen yeni içerikler hiç bir şekilde dizine eklenmiyor. Bazı geliştiricilerse içeriklerinin dizine eklendiğini fakat bir kaç gün sonra kaybolduğunu belirtiyor. Bunun dışında Google web yöneticisi araçlarında dizinde olarak gösterilen bazı URL’lerin ise dizinde listelenmiyor olması bir diğer problem.

Google dizininde 1 aya yakındır dizine ekleme problemleri devam ededursun, web geliştiricileri sorunun çözülmesi için ilk adımı Google’dan beklemiyor tabiki. Webmaster platformlarında son günlerde gündemi en meşgul eden konu Google index problemi, ve şuana kadar bu sorundan sadece Google News kayıtlı siteler etkilenmiyor. News kaydı bulunan web siteleri çok hızlı bir şekilde index alıyorlar. Bunun dışında etkili bir diğer yöntem ise; Google indexing API.

Gerek Google Indexing API hızlı başlangıç kılavuzunda, gerekse Google web yöneticisi trendleri analisti JohnMu tarafından bir kullanıcının Twitter’da sorduğu soruya karşılık;


Türkçesiyle;

Dizine ekleme API’si *yalnızca* iş ilanı ve canlı akış yapılandırılmış verileri içindir. Diğer her şey için site haritalarını kullanın.

bilgisi paylaşılmış olsada, yapılan testlerde sadece Video object için değil herhangi bir yapılandırılmış veri içinde başarılı sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Yine de içeriğiniz bu yapılandırılmış veri standartlarına uygun değilse kullanmamanızı öneririz. API ve eklenti turkcoder.net için test amaçlı kurulmuş olup şuan da kullanmamaktayız.

Google dizine ekleme API’si (Google indexing API) nasıl kullanılır?

Yukarıda linkini verdiğimiz Google dizine ekleme API başlangıç kılavuzunda API’nın oluşturulması ve kullanımı, API kullanımına dair şartlar, çoğu Google API’sında olduğu gibi kota bilgileri ve sıkça karşılaşılan hatalardan bahsedilmiş olsa da kısaca üzerinden geçmek gerekirse;

Google indexing API’sını kullanmaya başlamadan önce Google API Konsolu üzerinden bir proje oluşturmanız, hizmet hesabı oluşturmanız ve search console üzerinde sitenizi doğrulamanız gerekiyor. Ayrıca Google indexing API kurulum aracından  API oluşturma, etkinleştirme ve kimlik bilgilerini oluşturma konusunda size rehberlik etmesi için yardım alabilirsiniz.

API ile yapabileceğiniz işlemler;

 • URL güncelleme
 • URL kaldırma
 • URL bildirim durumu sorgulama
 • Toplu dizine ekleme isteği gönderme

Google dizine ekleme API’si ile ilgili kod örnekleri ve daha fazla bilgi almak için: Google dizine ekleme API’sını kullanın linkine tıklayabilirsiniz.

Wordpress için Google Indexing API

Bütün bu gelişmeler yaşanırken, wordpress için gelişmiş seo desteği sunan ve merakla pro sürümü beklenen Rank math tarafından Indexing API ile ilgili bir eklenti duyurusu yapıldı.

Rank Math a göre Google ileride search console üzerinde bulunan Google gibi getir aracını kullanımdan kaldırarak dizine ekleme işlemleri için tamamen dizine ekleme API’sından yararlanacak.

Geliştirdikleri eklenti sayesinde konuyla ilgili oluşturdukları blog yazısının bir saat içerisinde indexlendiğini ve öne çıkan snippetı aldığını belirten Rank Math pazarlama şefi Bhanu Ahluwalia, Google indexing API eklenti testleri sırasında herhangi bir içeriğe sahip bir web sitesinde başarılı sonuçlar aldıklarını vurgulasa da Google tarafından önerildiği şekilde iş ilanı veya canlı akış üzerine olmayan sitelerde kullanmak için tereddütleriniz varsa kullanmamanızı tavsiye ediyor.

Wordpress Instant Indexing Eklentisi Kurulum

Wordpress Instant Index for Google Eklentisi Kurulumu Yazılı Anlatım

Rank math ın konuyla ilgili blog yazısı: Wordpress Instant Indexing API sayfasından ingilizce versiyonuna ulaşabileceğiniz kurulum adımlarını sizler için Türkçe olarak yazacağız. Ayrıca konuyla ilgili videolu anlatımımız da hazırlanıyor.

 1. Wordpress eklenti deposu üzerinden linke tıklayarak Instant Index For Google eklentisini indiriyoruz.
 2. Google API konsoluna giderek bir proje oluşturuyoruz, Indexing api için proje oluşturduktan sonra kimlik bilgileri almanız gerekmiyor.

  Google indexing api kurulumu
  Google indexing api kurulumu
 3. Servis hesabı oluşturuyoruz, Google servis hesapları sayfasına gidiyoruz ve oluşturduğumuz projeyi seçerek devam ediyoruz.

  Google hizmet hesabı oluşturma
  Google hizmet hesabı oluşturma
 4. Projeyi seçtikten sonra servis hesabı oluştur butonuna tıklıyoruz ve hesaba ait bilgileri not alıyoruz. Hesap adı ve açıklamasını istediğiniz gibi oluturabilirsiniz.
  google hizmet hesabı oluşturma
  Burada projeye erişim izni ver kısmından rol olarak “sahip” seçiyorsunuz ve yetkilendirmeniz gereken başka hesap varsa onları yetkilendiriyorsunuz.
 5. Anahtar oluştur butonunu tıklıyoruz ve gelen ekrandan “JSON” seçerek işlemi tamamlıyoruz. İndirilen json dosyasını saklıyoruz.
 6. Google webmaster konsolundan sitemizi henüz doğrulamamışsak doğruluyoruz ve seçiyoruz.
 7. Ayarlar kısmına gidiyoruz, resimdeki yolu izleyerek kullanıcı yetkilendireceğiz, yeni kullanıcı ekle kısmını kullanmadan.
  search console kullanici yetkilendirme
 8. Açılan sayfada en aşağıda Doğrulanmış sahipler kısmındaki “Sahip Ekle” butonuna tıklayacağız ve 4üncü adımda kopyaladığımız hesap epostasını yapıştıracağız.

Bu eposta adresini birden fazla siteye search console üzerinden tanıtarak aynı API projesini ve hizmet hesabını tüm sitelerde kullanabiliriz, tabi kota kısmı için ayrı ayrı açmayı da tercih edebilirsiniz.

Artık Google index API eklentisini yapılandırmak için hazırsınız. Eklenti ayarları kısmından sakladığımız json dosyasını yüklüyoruz ve hangi içeriklerin dahil edileceğini seçiyoruz.

Rank math instant indexing google ayarları

Hepsi bu kadar. Yazılı anlatım biraz gözü korkutsa da aslında sadece 10 dakikalık işlemler zinciri. Muhtemelen videolu anlatım da gözünüz korkmayacaktır.

Rank math instant indexing wordpress ayarları

Artık eklentinin console sekmesinden URL’leri gönderebilir, kaldırabiliriz veya bildirim durumlarını sorgulayabiliriz.

Ayrıca seçtiğiniz post tiplerine göre yazılar, sayfalar ve medya kısımlarından da ilgili kısayollara ulaşabiliyorsunuz;

google dizine ekleme api kullanımı

Wordpress Instant Index for Google Eklentisi Kurulumu Videolu Anlatım

Videolu anlatım hazırlanıyor.

Google indexing API ve Rank math Instant Index for Google eklentileri ile ilgili sormak istediğiniz sorularınızı yorumlar kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 88
  be_eni
  Beğeni
 • 2
  a_k
  Aşk
 • 45
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 11
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 1
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. 12 Mart 2021

  2 yıl once uraştım olmadı. tekrar aklıma geldi ve araştırırken sizin makaleyi buldum. Çok güzel anlatmışsınız tebrik ederim.
  sizin anlattığınız şekilde yaptım ve
  Defalarca denedim bir yerlerde hata yaptım sanırım çalışmadı.
  ve sizin anlatınızı gördum bu yazıyı refans alıp tekrar yeni baştan kuracağım.
  eklentiden bahsetmiyorum. apı sıkıntı
  son yaptığımda ise sahip bolümü hata verdi.
  Umarım bu sizin anlatımınıza gore yaptıgimda hata almıyacagımı düsünüyorum.

 2. Anlatılanları eksiksiz olarak uygularsanız muhtemelen sorun olmayacaktır, her durum için videolu bir anlatım ekleyeceğiz.

Yapılan Yorumlar
 1. Hocam elinize sağlık, en güncel ve net haliyle yazmışsınız teşekkür ederim.

 2. 12 Mart 2021

  2 yıl once uraştım olmadı. tekrar aklıma geldi ve araştırırken sizin makaleyi buldum. Çok güzel anlatmışsınız tebrik ederim.
  sizin anlattığınız şekilde yaptım ve
  Defalarca denedim bir yerlerde hata yaptım sanırım çalışmadı.
  ve sizin anlatınızı gördum bu yazıyı refans alıp tekrar yeni baştan kuracağım.
  eklentiden bahsetmiyorum. apı sıkıntı
  son yaptığımda ise sahip bolümü hata verdi.
  Umarım bu sizin anlatımınıza gore yaptıgimda hata almıyacagımı düsünüyorum.

 3. Merhabalar;

  Bunu all in seo pack’te nasıl yapabilirim? JSon dosyasını nereye eklemme gereklidir?

  • Merhaba, bildiğimiz kadarıyla (eğer güncel sürümlerde değişiklik olmadıysa) Rank math tarafından geliştirilen Wordpress Instant indexing API eklentisini all in SEO pack ile birlikte kullanabilirsiniz. Eklenti sayfasındaki geliştirici Rank math tarafından belirtilen sss cevabında hala bu şekilde olduğu yazıyor.

   https://tr.wordpress.org/plugins/fast-indexing-api/

   Eklentiyi kurduktan sonra panele gelen Instant index API menüsünden json yükleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir