Belgesiz com.tr siparişleri ne zaman onaylanacak?
 1. Anasayfa
 2. Domain

Belgesiz com.tr siparişleri ne zaman onaylanacak?

0

Belgesiz com.tr alan adı kaydı

Bildiğiniz gibi resmi gazete de yayımlanan kararla 2019 yılı itibarıyla tr domain yetkisi Odtü’den alınarak BTK ya verilmişti. 2020 yılında ise BTK dan TRABIS duyurusu yapılmış ve com.tr uzantılı alan adlarının standart com -net uzantılarında olduğu gibi ilk kaydeden alır mantığıyla kaydedilmeye başlanacağı, evrak zorunluluğunun kaldırılacağı duyuruldu.

 

Belgesiz com.tr ön siparişleri ne zaman onaylanacak?

Nic.tr nin kapanması ve TRABIS in aktif olma süreci ile birlikte akredite domain kayıt operatörleri com.tr domainleri için ön sipariş toplamaya başladılar. TRABIS in beklenen açılma tarihi bir kaç ertelendi. 22 Temmuz 2022 tarihinden BTK’dan yapılan duyuruda Trabis in 29 Eylül 2022 tarihinde açılacağı duyurulmuştu.

Güncelleme: BTK tarafı ile yapılan son görüşmelerde TRABIS için açılış tarihi 14 Eylül 2022 olarak duyuruldu.

Güncelleme 2: Trabis web sitesi TRABİS – “tr” Ağ Bilgi Sistemi (trabis.gov.tr) yayına girdi ve sık sorulan sorular için yayın yaptı.

Com.tr ön siparişlerini açılışı takiben ilk hafta içerisinde gerçekleştirmesi beklenen TRABIS ile ilgili merak edilen bazı sorular var.

 

Birden fazla kaydediciden yapılan ön siparişler nasıl yürütülecek?

Ön siparişler konusunda ortak bir veritabanı kullanılmıyor. Dolayısıyla bu sorunun kesin bir cevabı yok, uzmanların öngörüsü bunun tamamen plansız bir şekilde işleneceği veya sistemi daha hızlı olan kaydedicilerin daha erken kaydedebileceği yönünde. Eğer isim sizin çok önemliyse aynı domaini birden fazla kaydediciden de kaydedebilirsiniz. Ortak bir veri havuzu olmadığı için bu mümkün ve kayıt sağlayamayan kaydediciler ücret iadesi yapacaklar.

 

.tr uzantısı ne zaman kullanılabilir olacak?

TRABIS ile beklenen bir diğer yenilikte birinci seviye .tr domain uzantısı. ODTÜ’nün www.siteadi.tr şeklinde domain kayıtlarınında aktif edileceğini belirten TRABIS sık sorulan sorular metninde bu işlem için kesin tarih TRABIS in yayına başladıktan sonra 1. yılını işaret ediyor. Yani eğer beklendiği gibi 29 Eylül 2022 de TRABIS aktif olursa 29 Eylül 2023 te de tr uzantılı domainlerin kaydı hedeflenecek.

 

Tepkini Göster
 • 4
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir