Plesk php yükleme
 1. Anasayfa
 2. Plesk

Plesk php yükleme

0

Plesk php yükleme

Plesk sunucu kontrol paneli üzerinde php sürümlerini yükleme, güncelleme ve devre dışı bırakmak için öncelikle;

 • Araçlar ve ayarlar menüsüne gidin.
 • Güncellemeler altından bileşen ekle / kaldır seçeneğine tıklayın.
 • Linux için plesk kullanıyorsanız “Web barındırma > Php yorumlayıcı” yolunu, Windows için plesk kullanıyorsanız “Plesk barındırma özellikleri” yolunu izleyin.

Ulaştığınız ekranda sunucuda yüklü olan php sürümleri yeşil renkte tick, yüklü olmayan php versiyonlarıysa kırmızı renkte çarpı işaretli olacak. İlgili simgelere tıklayarak karşılarındaki sürümleri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

plesk php yükleme
Eol sürümleri 5.6 ve 7.0 devredışı bırakılmış, 7.1 7.2 ve 7.3 etkinleştirilmiş.

Plesk panel burada size eol (end of life) yani desteği kesilmiş ve devam eden sürümler hakkında da bilgi vermektedir. Bu ekrandan seçiminizi tamamladıktan sonra “devam” butonuna tıklayarak işlemin tamamlanmasını beklemelisiniz. Yükleme ve kaldırma işlemleri tamamlandıktan sonra yeşil bir kutucuk içerisinde işlemin başarıyla tamamlandığına dair bir mesaj göreceksiniz.

Plesk ekibi, centos 6 ve daha eski sürümler gibi güncel olmayan işletim sistemlerinde bu menülerin farklılık gösterebileceğini belirtiyor. Anlatım güncel işletim sistemlerine yönelik. Eğer sizde bu yol farklıysa ve ya bulamamışsanız konu altından yorum yazarak sorabilirsiniz. Kontrol panelleride sunuculardaki diğer tüm yazılımlarda olduğu gibi sürekli olarak değiştikleri için konudaki menü ve yönlendirmeler zaman içerisinde değişebilir.

Bu yüzden bu ekrana ulaşamama durumunda veya seçmeniz gereken php versiyonları için ya da plesk php yükleme / kaldırma işlemi esnasında bir sorunla karşılaşmanız durumunda yorum olarak bildirmeniz durumunda size cevap vermekten ve makalemizi güncellemekten mutluluk duyarız. Ayrıca bu konu için yeni plesk sürümleri içinde güncellenen dökümana aşağıdan ulaşabilirsiniz: https://docs.plesk.com/en-US/obsidian/administrator-guide/web-hosting/php-management/installing-php.75153/ (ingilizce)

Tepkini Göster
 • 0
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir