Hızlı İndex Alma Yolları
 1. Anasayfa
 2. Seo

Hızlı İndex Alma Yolları

0

Hızlı İndex Alma Yolları; sitenizde yayınlanan içeriklerin arama motorları tarafından fark edilerek sorgu sonuçlarında gösterilmesidir. Bu gösterim ve fark edilme işi kimi zaman 1 dakika, 1 saat ve hatta birkaç gün ve haftaya kadar çıkabilmektedir. Dolayısı ile hızlı index alma giderek önemini hissettirmeye başlamıştır. Peki, bunu hızlandırmak için neler yapılabilir?

Web sitesinde içerik paylaşmak ve onu arama motorlarında görünür hale getirmek son derece önemlidir. Mesela bir haber sitenizin olduğunu düşünürsek son dakika haberinin günler sonrasında index almasını bırakın dakikalar sonrasında dahi indexlenmesini istemezsiniz. Bu nedenle bir an evvel içeriklerinizin hit çekmesi ve diğer rakip siteler ile yarışabilmeniz için saniyeler içerisinde bu işi tamamlamanız gerekir. O nedenle bu yazımızda sizlere içeriklerinizi nasıl indexletebileceğinize dair bir takım tüyolar vereceğiz.

Hızlı İndex Alma Tüyoları

Hızlı bir şekilde yapılan sorgularda web sitenizin çıkmasını sağlamak için aşağıdaki maddeleri yapmaya özen göstermelisiniz. Bunlar:

 • Özgünlük: İçeriklerinizin sadece sizin sitenizde paylaşıldığından emin olun. Başka bir sitedeki yazıyı kaynak göstererek dahi olsa paylaşmak size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Arama motoru örümcekleri sizlerin kopya içerik yayınladığınızı bir kere rapor etmeleri, sitenizin tamamen işlevsiz kalmasına neden olacaktır.
 • Sosyal Platformlar: Twitter, Facebook ve hatta Instagram gibi platformlarda içerik paylaşımı sizin işinizi son derece kolaylaştıracaktır. Çünkü arama motorları bu platformları da takip eder. Bu takiplerin sonucunda eğer içeriklerinizin linkini bulur ve görürlerse orayı da ziyaret etmekten çekinmezler. İşte böylelikle kısa sürede index alma işlemi yapmış olursunuz.
 • Sitemap: Sitemap oluştururken bunu ya Yoast SEO gibi içerik araçlarına bırakın ya da doğru bir şekilde bu işi hallettiğinizden emin olun. En ufak bir problem sonucunda içeriklerinize arama motoru botlarının gelmesini engelleyebileceğinizi asla unutmayın.
 • Yorumlar: Hızlı index alma yollarından bir tanesi de içeriklerinize yapılan yorumlardır. Sitenizdeki konunun yorum alması hem sizi güncelleyeceği hem de sitenizin otoritesini güçlendireceği için normale göre birkaç kat daha hızlı index alabilirsiniz.
 • Linkleme: Sitenizde çok eskiden paylaştığınız içerikler dahi zaman içerisinde arama motorları örümcekleri tarafından tekrar tekrar ziyaret edilir. İşte bu ziyaretlerde sizin o içeriğe bir sitenizdeki başka bir içeriğin linkini iliştirmeniz onların dikkatini çekecektir ve o içeriğinizin de fark edilmesini kolaylaştıracaktır. İşte tam da sizin istediğiniz durum budur. Bu şekilde arama motorlarında daha hızlı bir şekilde görünüm elde edebilirsiniz.
 • Pingleme: İnternet ortamlarında bazı özel pingleme yöntemleri vardır. Bu yöntem ile arama motorlarını kendi web sitenize çağırabilirsiniz. İşte bu servisler ile daha hızlı index alma için ilk adımı atmış olursunuz.
 • Webmaster Toolbar: Şimdi sizlere pek tercih edilmese de en hızlı indexleme yönteminden bahsedeceğiz. Eğer günde az sayıda içerik paylaşıyorsanız hemen Google Toolbar’a girerek oraya içerik linkinizi ekleyebilirsiniz. “Manuel indexleme” dediğimiz bu yöntem sonrasında kısa süre içerisinde içeriklerinizin sorgu sonuçlarına çıktığını fark edersiniz. Ancak bu yöntem ile günde 20 adete kadar bağlantı verebileceğinizi daha fazlasına izin olmadığını bilmelisiniz. Her gün 20 tane de içeriği bu yol ile yapmak oldukça yorucu olacaktır. O nedenle çok çaresiz kaldığınızda bir alternatif olarak bu yolu deneyebilirsiniz.
Hızlı İndex Alma
Hızlı İndex Alma

Hızlı index alma teknikleri için yukarıda saydığımız maddelerin tamamını düzenli olarak yapmalısınız. Burada püf noktanın “sitemap” olduğunu asla unutmadan yolunuza sabır göstererek devam etmelisiniz. Birkaç gün, hafta veya ay sonra içeriklerinizin çok çabuk bir şekilde sorgu sonuçlarına yansıdığını gördüğünüzde çok mutlu olacağınızdan eminiz.

 

İpucu: Google da hızlı index alma ile ilgili Google Indexing API nedir makalemizi de okuyabilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 0
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir