EAT Puanı Nedir? EAT Puanını Arttırmak için İpuçları
 1. Anasayfa
 2. Seo

EAT Puanı Nedir? EAT Puanını Arttırmak için İpuçları

0

EAT puanı nedir? EAT puanını arttırmak için ipuçları nelerdir? 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen çekirdek algoritma güncellemelerinin yapmış olduğu etkilerin konuşulmasına devam edilmektedir. İçerik EAT düzenlemesi sonrasında birçok site, eskisine nazaran çok daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır. Yapılan EAT güncellemesiyle birlikte, internet sitelerinin SEO görünürlükleri etkilenmiştir ve internet sitesi sahipleri EAT güncellemesinin etkisini ölçmeye başlamıştır.

EAT Nedir?

EAT açılımı: Expertise Authoritativeness ve Trustworthiness. EAT açılımının İngilizceden çevirisi yapılacak olursa, uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik kavramlarından oluştuğu görülmektedir. Bu kavramlar ışığında web sitenizin değerlendirildiği bir güncelleme işlemidir.

Uzmanlık: Sitenizde yer alan içerik sağlayıcılarının bilgili olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra, sitenizin hedeflemiş olduğu kitlenin ne istediği bilinmeli ve en iyi site içeriğinin nasıl ulaştırılması gerektiği de bilinmelidir. YMYL özelliğinde olan sitelerin uzmanlık kriterine çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Yetkinlik: İnternet sitenizin güvenilir olma durumudur. Ayrıca internet siteniz için verilen referansların, alakalı, kaliteli ve olumlu görüşler içermesi gerekmektedir.

Güvenilirlik: İnternet sitenizin kalitesinin yanı sıra, hedef kitleniz tarafından gelecek olan geri bildirimlerle aracılığıyla, kullanıcıların sitenizi ziyaret ederken güven duyduğu bir site konumunda olmalısınız. Bu durumda olmanız, güvenilir bir internet sitesi olmanızı ve EAT güncellemeleri içerisinde yer alan Trustworthiness yani güvenilirlik kriterini yerine getirmenizi sağlayacaktır.

EAT kriterlerini yerine getirme konusunda sınıfta kalan site sahiplerinden dolayı, çok ciddi kayıplar yaşamışlardır. Bu çok ciddi kayıplar sonrasında verilen önem sayesinde, internet sitesi sahipleri sitelerinin eski konumlarına gelmesi için çalışmalara hemen başlamışlardır. EAT güncellemesi sonrasında en çok tıbbi alanda hizmet sağlayan ve sağlıklı beslenme alanında hizmet veren sektörler etkilenmişti.

EAT Puanı Önemi

Google’ın kalite derecelendirme yönergesi 2018 yılı içerisinde güncellenmiştir. Yönergede yer alan yüksek kalite ifadeleri, yüksek EAT olarak değiştirildi. Yapılan bu işlem sonrasında en çok göze çarpan kısım ise, internet sitesi sahiplerinin sadece bir web sayfasının itibarının değil, aynı zamanda site editörlerinin kendilerini de yargılamaları konusunda üzerinde düşünmesi gerektiğidir.

EAT Puanı Nedir?
EAT Puanı Nedir?

Birçok internet sitesinde, hakkımızda sayfası ve yazar biyografisinin yer aldığı sayfalar bulunmamaktaydı. Bunun üzerine Google, içerik yayınlanması sırasında içeriğin kaynağıyla alakalı bilgilerin yer almakta olduğu siteleri daha iyi bir şekilde konumlandıracağını belirtti. Buradan anlaşılması gereken, doğru olmayan içeriklerin önüne geçilmek istenmesi ve içeriğin kaliteli oluşturulmasının sağlanmasıdır.

EAT Puanını Arttırmak için İpuçları

İçerik EAT puanı arttırılması için site sahipleri tarafından yapılabilecek 2 hızlı adım bulunmakta. Aşağıda belirtilen bu 2 adım sayesinde, mevcut EAT puanınızı arttırma şansınız vardır.

İçeriklerinize Yazar Bilgisi Eklemesi Yapın ve Yazar Biyografi Sayfası Oluşturun

Google’ın güncellemiş olduğu Kalite Derecelendirme Yönergesi, bir internet sitesinden sorumlu olan kişileri anlamanın, EAT değerlendirmesinde kritik bir parça olduğu belirtilmekte. Ayrıca site ziyaretçilerinin bu siteyi, türüne göre değerlendirmeleri gerektiğini de önerir.

Sitelerinize koyabileceğiniz biyografi sayfası içerisinde yer alabilecek nitelikler ise şu şekildedir:

*Konu uzmanının nitelikleri ve deneyimleri hakkında bilgiler,

*Bilimsel yayınlar ve eğitim yayınları hakkında bilgiler,

*Uzmanın katılmış olduğu eğitimler, konferanslar ve kurslar,

*İletişim bilgileri, e-posta adresi ve işyeri bilgisi,

*Uzman tarafından daha önce yazılan yazılar.

EAT Puanını Arttırmak İçin İpuçları
EAT Puanını Arttırmak İçin İpuçları

Düşük Performans Gösteren İçeriğin Silinmesi veya Güncellenmesi

Google Kalite Derecelendirme Yönergesi, kalitesi düşük olan web sayfalarındaki içeriklerde, site sahipleri tarafından çalışma gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtir. Bu durumda olan sayfaları da, düşük derecelendirme puanıyla değerlendirir.

Bir web sayfasında aşağıdaki özelliklerden bazıları bulunuyorsa, düşük derecelendirmeye dahil olduğu ve EAT puanı düşük olacağı Google tarafından belirtilir:

*Yetersiz seviyede otorite, uzmanlık ve güvenilirlik seviyesi,

*Site ana içeriğinin kalitesinin düşük olması,

*Site ziyaretçilerini tatmin edecek düzeyde ana içerik yer almaması,

*İçerik başlığının kasıtlı bir şekilde abartılı veya şok edici olması ve tatmin edici düzeyde olmaması.

EAT puanı ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir