Seo Nedir ve Niçin Önemlidir
 1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Seo Nedir ve Niçin Önemlidir

0

Seo Nedir?

Seo, İngilizce bir kavram olan search engine optimization

(Türkçesiyle arama motoru optimizasyonu) kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuş ve webmaster sözlüğüne yerleşmiş bi kavramdır.

Seo Nedir ve Niçin Önemlidir
Seo Nedir ve Niçin Önemlidir

Peki seo niçin önemlidir?

Hızına yetişemediğimiz internet tarihinde geçmişteki sayısına oranla günümüzde saatte yüzlerce web sitesi açılmakta, ve açılan web siteler eskisinden çok farklı bir şekilde anında yayına başlayabilmektedir.

İnternette her insanın web sitesi açabileceği gibi, bilgi çöplüğüne benzettiğimiz web sitelerindede her insan yazabilmekte, buna bağlı olarak google ve benzeri arama motorları üzerinden istenilen bilgiye ulaşmak oldukça zorlaşmaktadır. Web site sahipleri sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için birbirleriyle yarışmaktadırlar.

Yine fazla kaynağa bağlı olarak seo nedir kavramı da yanlış tanınmış, site sahiplerinin çalışmaları çoğu zaman hüsranla sonuçlanmıştır.

Yeni açılan bi web sitesini yükseltmek için onlarca backlink alarak sitenin daha da düşürülebileceği gibi, özgün içerik kullanılmaması, tek bir sayfa içinde onlarca etiket belirterek sitenin sandbox a düşürülmesi en sık rastladığımız olaylardan bazıları.

İnternetten para kazanmanın oldukça yayınlaştığı bugünlerde, sanal reklamlarda buna bağlı olarak hızla artmış, sırf reklam üzerine ayrı bi sektör oluşmuştur. Fakat reklam verirken asıl düşünülmesi gereken şey olan reklam verilen sitenin alanı unutulmuş, sadece kullanıcı kitlesinin büyüklüğü göz önüne alınmaya başlanmıştır.

Arama motorları için, reklam sektörü için, sıradan açtığınız bir forum için bile bunlar aynen geçerlidir. Önemli olan kullanıcı kitlesinin çokluğu değil, sitenin belli alan üzerine ve kullanıcılarında bu alan ilişkisindeki kişilerden oluşmasıdır. Her konuyu ele almaya çalışan genel siteler, aslında hiç bi konuyu ele alamamakla birlikte, boşuna bir uğraş içerisindedirler.

Kısaca toparlayacak olursak;

İnternette her geçen gün artan kullanıcı ve site sayısı, kullanıcılarla ulaşmaya çalıştıkları bilgi arasında aracılık eden arama motorlarının büyük önem kazanmasına sebep olmuş, web sitelerinde bu arama motorlarında yükselebilmeleri için uyguladıkları bütün teknikler, seo adı altında büyük önem kazanmıştır.

İleriki tarihlerde arama motoru optimizasyonuyla ilgili daha detaylı konularımızda görüşmek üzere…

Dipnot: Arama motoru optimizasyonu hizmeti ile ilgili Web Tasarımcımız ekibinin paylaştığı güncel yazısına ve hizmetlerine linkten ulaşabilirsiniz: Arama Motoru Optimizasyonu – SEO

Local seo konusu için: Local seo nedir, nasıl yapılır?

Tepkini Göster
 • 75
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 78
  tebrik
  Tebrik
 • 11
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir