SEO Amacı Nedir? SEO Teknikleri
 1. Anasayfa
 2. Seo

SEO Amacı Nedir? SEO Teknikleri

1

SEO amacı nedir? SEO’nun amacı, bir web sayfası için arama motoru sonuçlarında sıralamayı yükseltmektir. Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha yüksek sıralamalar, daha fazla web sitesi trafiğine ve dolayısıyla işletmeler için daha fazla satış yönlendirmesine yol açar. SEO pazarlaması iyi bir iştir.

Arama motorları sıralama süreçlerini iyileştirirken SEO uygulamaları sürekli olarak değişmektedir. “Anahtar kelime doldurma” olarak adlandırılan erken bir SEO formu, sıralamaları iyileştirmek için web sayfalarını mümkün olduğunca çok sayıda anahtar kelimeyle meta etiketlerinde doldurmayı içeriyordu. (Meta etiketler, arama motorlarına bir web sayfasının açıklamasını sağlar, ancak web sitesi kullanıcısı tarafından görülmez.) Bugünlerde Google’ın arama motoru, anahtar kelime meta etiketini görmezden geliyor.

SEO Amacı – SEO Teknikleri

Modern SEO teknikleri birçok biçimde olabilir. Google baskın arama motoru olduğu için, SEO pazarlamacıları (arama pazarlamacıları olarak da adlandırılır) web içeriğini Google’ın önceliklerine göre uyarlamalıdır.

Google’ın arama motoru sonuçlarını sıralamasına birçok faktör katkıda bulunduğundan, bazı açılardan bu zor bir görevdir. Google’ın sonuçları nasıl sıraladığına ilişkin ayrıntılar, Google’a arama motorları arasında rekabet üstünlüğü sağlayan gizli sostur.

Rekabette kalabilmek için Google, algoritma olarak da adlandırılan bu sıralama sistemini sürekli olarak günceller. Devam etmek için, SEO sağlayıcıları sıralamadaki değişiklikleri belirlemek, nedenini anlamak ve web içeriğini buna göre uyarlamak ve ayarlamak için sürekli olarak çalışmalıdır. Bu nedenle iyi SEO pazarlamacıları, sürekli süreç iyileştirme için veri analitiğini kullanır.

Ancak başka şekillerde Google, web içeriğini arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacak şekilde uyarlamayı kolaylaştırır. Google’ın yönlendirici odak noktası her zaman web sitesi kullanıcısı ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaktır. Bu nedenle, iyi bir genel kural, web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştiren herhangi bir şeyin (daha hızlı yükleme süresi gibi) web sitenizin sıralamasını iyileştireceğidir.

SEO Amacı Nedir?
SEO Amacı Nedir?

SEO teknikleri iki ana kategoriye ayrılır: Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO.

Sayfa içi SEO

Sayfa içi SEO stratejileri, bir web sitesi sahibinin doğrudan kontrol edebileceği stratejilerdir. Sayfa içi SEO stratejileri şunları içerir:

 • Yüksek kaliteli içerik: iyi yazılmış, yetkili ve önemli
 • Gerçek arama motoru kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için anahtar kelime araştırması uygulaması
 • Mobil uyumlu web sitesi mimarisi, duyarlı tasarım olarak da adlandırılır
 • Hızlı yükleme web sayfaları
 • Https kullanarak güvenli bağlantı
 • Sayfa başlığı, açıklama, başlıklar ve yapılandırılmış veriler için optimum HTML kullanımı

Sayfa dışı SEO

Sayfa dışı SEO stratejileri genellikle “bağlantı kurma” olarak bilinenleri veya diğer sitelerden web sitenize bağlantılar almayı içerir. Arama motoru algoritmaları, bir web sitesine giden bağlantıların sayısına bakar. Daha fazla gelen bağlantıya sahip siteler (“geri bağlantılar” olarak da adlandırılır), özellikle bağlantı bir hükümet veya sektör lideri web sitesi gibi tanınmış, saygın bir otoriteden geliyorsa daha üst sıralarda yer alır.

Siyah şapka ve beyaz şapka SEO

Bazı SEO şirketleri, “siyah şapka” tekniklerini kullanarak sıralama sistemini değiştirmeye çalışır. Bu tür tekniklerin kullanılması Google’ın web sitesini sıralamasında yasaklamasına veya cezalandırmasına neden olabilir:

 • Anahtar kelime doldurma
 • Gizli anahtar kelime metni (örneğin, siyah arka plan üzerine siyah metin)
 • Bağlantı çiftlikleri (ücret karşılığında geri bağlantı sağlamaya adanmış siteler)

“Beyaz şapka” SEO, Google gibi arama motorlarının mümkün olan en iyi web sitesi kullanıcı deneyimini hedefleyerek en iyi içeriği ilk önce sağlamasına olanak tanıyan arama motoru sıralamalarını iyileştirme tekniklerini temsil eder.

SEO Amacı Nedir? SEO NE DEĞİLDİR?

 • SEO, tıklama başına ödeme (PPC) ücretli reklamcılık değildir. Web sitesi sahibi, arama motoruna arama sonuçlarında görünmesi için ödeme yapmaz. Bunun yerine, SEO pazarlamacısı organik SEO trafiğini veya bir arama motoru sonuç sayfasındaki veya SERP’deki ücretsiz listelerden gelen web sitesi trafiğini artırmaya çalışır.
 • SEO hızlı bir çözüm değildir. SEO tekniklerini uygulamak zaman alır ve SEO tekniklerinin işe yaraması da zaman alır. Bunun yararı, bu tekniklerin uzun vadeli, ücretsiz bir web sitesi trafiği kaynağı sağlamasıdır.
 • SEO bir aldatmaca değildir. Siyah şapkalar bir yana, yasal arama motoru pazarlama tekniklerinin kullanılması, insanların iş sorunlarını hızlı bir şekilde çözmek için ihtiyaç duydukları yanıtları almalarına yardımcı olur.

Üreticiler için SEO nedir?

Endüstriyel ve hassas ürün üreticilerinin, tipik bir pazarlama ajansı tarafından kolayca karşılanamayan belirli SEO ihtiyaçları vardır. Bu durumlarda, üretim şirketleri için SEO, bir mühendislik kitlesi için bilimsel olarak doğru içerik hazırlama becerisi gerektirir. Endüstriyel SEO için beceri seti nispeten nadir olduğundan, SEO tekniklerini uygulayan üreticiler için büyük fırsatlar vardır.

SEO amacı nedir? SEO teknikleri hakkında bilgiler yazımızda yer almaktadır. Yorum ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. guzel anlatım tesekur ederim hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir