Local seo nedir, nasıl yapılır
 1. Anasayfa
 2. Seo

Local seo nedir, nasıl yapılır

1

Local Seo Nedir?

Local seo nedir, nasıl yapılır

Yerel Seo (Arama Motoru Optimizasyonu) Arama motorunda işletmenizi yerel arayıcıların karşısına çıkaran en etkili kolay yolu dersek abartmış olmayız. Eğer küçük işletmeye sahipseniz ürünlerinizi ya da hizmetinizi hedef kitleye ve potansiyel müşterinize tanıtma fırsatınız olacaktır.

Local Seo Neden Gereklidir?

Günümüzde insanlar ellerinde telefonla ya da bilgisayar başında en yakındaki veya gideceği yerde ulaşmak istediği ürüne hizmete konum belirterek arama yapıyor. Mesela en yakınındaki kuaförü veterineri veya su tesisatçıyı bulmak, ulaşmak istiyor. Arama yaparken ‘’Veteriner Şişli Mecidiyeköy’’ diyor ve siz kendi profilinizi coğrafi konumu dikkate alarak oluşturduysanız potansiyel müşterinin size ulaşması hiç zor değil. Ayrıca, Google bu tekniğiyle, yerel arama yapan kullanıcıların karşına, Snack Pack adıyla, ilk üç firma başta olmak üzere diğer firmaları da sırasıyla gösterir. Burada kullanıcılar, firma ismini, yerini, iletişim bilgilerini, çalışma saatlerini ve haritadan konumunu görür.

Local Seo Nasıl Yapılır?

Bunun için yapmanız gereken ilk iş, Google My Business (GMB) hesabına sahip olmanızdır. Şirketiniz için oluşturacağınız profil bilgileriniz açık, sade, anlaşılır ve en önemlisi güncel olmalıdır. Google Benim İşletmem (Google My Business) arama sonuçlarını aşağıdaki ölçülere göre belirler:

Alaka Düzeyi
Mesafe
Önem Derecesi

İzlemeniz gereken yöntem;

Alaka Düzeyi

Google arama motoru alaka düzeyini, Google My Business (GMB) ile oluşturduğunuz profile göre belirler. Hesabınızdaki bilgiler ve belirlediğiniz anahtar kelimeler, kullanıcıların aradığı kriterlerle ne kadar alakalı olduğunuzu ortaya koyar sonuç olarak sizi, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ve yeni müşterilere taşır. İşinizle ilgili kategori seçimi ve yaptığınız farklı işler var ise ek kategoride belirtmeniz gerekir. İş yeri bilgilerinizi, en güncel haliyle eksiksiz doldurmanız ayrıca önem teşkil eder.

Mesafe

Google bilgileri, kullanıcıların yerel aramaları yaptığında, lokasyonu göz önünde bulundurur ve sonuçları buna göre sıralar. Web sitenizde konum tabanlı sayfalar oluşturmak sizi aramalarda daha üst seviyelere taşıyacaktır. Tüm bunlar için, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şöyledir;

-Öncelikle hedef kitlenize uygun ve aranma olasılığı yüksek anahtar kelimeleri kullanın.
“Hizmet alanı + şehir adı”. Örneğin ” Güzellik Merkezi Sarıyer” gibi.
-Anahtar kelimeleri oluşturduğunuz hesabın başlığına, konusuna ve ürün açıklamalarına ekleyin.
-Firma adını, bulunduğunuz adresi ve telefon numarasını eklemeyi unutmayın bu sizi potansiyel
müşterinize ulaştırmak adına en önemli adımlardan biri.
­-Sayfalarınızda belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin.
-Sayfanın URL yapısını siteadi.com/İstanbul/diş doktoru gibi sıralamasıyla oluşturmak fayda sağlar.

Önem Derecesi

Rekabetin vitrin önündeki yansıması dersek fazla yanılmış olmayız size avantaj sağlayacak en önemli unsurlardan biridir. Fotoğraflar, yorumlar ve sitenize gelen bağlantılar ana kalemlerdir.

-Fotoğraflar: GMB hesabınızda çözünürlüğü yüksek, işletme kimliğini yansıtan, ekibinizi, iç ve dış mekanınızı, yaptığınız işi tanımlayan özgün resimler paylaşmanız size güvenirliği ve tercihi artırarak olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Fotoğrafların size ait olması burada çok önemli, farklı sitelerde aynı fotoğrafların kullanılması potansiyel müşterinin kaçması anlamına gelir.

-Yorumlar: Yorumlar hem işletmenin kendisini değerlendirme açısından hem de ilk defa firma ile tanışan kullanıcı için çok önemlidir. Bu yüzden, müşterilerinizden sizin hakkınızda puanlama ve yorum yapmalarını rica edin. Olumlu eleştiriler, tercih sebebi olmak adına kesinlikle etkilidir. Eğer negatif yorumlar aldıysanız, profesyonel şekilde cevap vererek, çözüm odaklı yaklaşımlar göstermelisiniz. Müşterilerinize olan yaklaşımlarınız, sizin ne kadar profesyonel olduğunuzun göstergesidir. Sizi inceleyen kullanıcıların buna dikkat edeceğinden emin olun.

-Sitenize Gelen Bağlantılar: Farklı web sitelerinden gelen bağlantılar, daha geniş kullanıcı tarafından fark edilmenizi sağlar. Aslında bu yöntem firmanız adına verilmiş referanslar olarak algılanır. Bu konuyla ilgili yerel haber siteleri çok işe yarayacaktır. Ayrıca sosyal medyanın gücünden faydalanmanız hesabınıza güçlendirerek markanıza/hizmetinize değer ve güven katacaktır.

Local seo ve arama motoru optimizasyonuyla ilgili diğer yazılarımıza kategori adına tıklayarak ulaşabilir, sormak istediğiniz soruları aşağıdan bize yorum olarak yazabilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 1
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir