Özgün İçerik

Özgün İçerik Nedir

Özgün içerik

Bi çok yerde duymuşsunuzdur, arama motorları ve özgün içerik arasındaki ilişkiyi.

Peki nedir bu özgün içerik, niçin önemlidir arama motorları açısından inceleyelim,

Daha önceki yazımızda internetteki bilgi gereksizliği üzerinde durmuştuk, başta google olmak üzere arama motorları dizindeki sıralamada aynı bilgiye aynı önemi vermezler.

Webmasterların bi çoğu sitelerinde bot kullanmakta, scriptlerdeki botların temel amacı ise emek hırsızlığı, yani başka bir siteden verileri kendi sitelerine aktarmaktır. Bu alıntı yazılar içeriği artırsada arama motorlarında yükselmek yerine düşüşe sebep olurlar.

Google mantığına, hatta kullanıcılarına sunduğu Arama motoru optimizasyonu rehberindeki açıklamalarına göre “Birbirinin neredeyse aynısı 100 000 sayfanın arama motorları tarafından indekslenmesi gerekmez”.

Gerek site içinde gerek farklı siteler arasında aynı içeriğe sahip olan içerikler google tarafından önemsenmeyecekleri gibi ilk eklenen içerikler genellikle dizinde ilk sıralarda bulunacaktır.

Webmaster forumlarında yüzlerce benzer başlık açılır bu konu hakkında “google sitemi indexlemiyor”, bizlerede sorarlar hergün “google benim sitemi neden indexlemiyor olabilir”, verdiğimiz cevap aynı ; “Siz google yerinde olsanız indexlermisiniz kendi sitenizi?”.

Dürüstçe konuşmak gerek, hangi birimiz sitemizde aynı konunun 50 defa açılmasına izin veririz?, hiçbirimiz. Google indexleme konusunda fazlasıyla cömert bile davranıyor, bi konuyu arattığınızda birbirinin aynı yüzlerce sonuç görüntülüyoruz, peki kendi sitemizde aynı konunun 50 defa açılmasına izin verirmiyiz?, iki kez açılmasına bile vermeyiz.

Bütün sitelerin kurallarında benzer madde vardır, “Aynı konunun 2 kez açılması yasaktır”. Peki, neden google da zaten bulunan aynı içeriğin aynısını yayınlayıp bide üstüne indexlemesini bekliyoruz, sitedeki bütün konular alıntı olsun, bide üstüne ilk sıralara çıkmaya çalışalım, öyle bir dünya yok.

Google caffeine sistemininde asıl amacı aşağı yukarı bu, geçtiğimiz aylarda biçok web sitesi google tarafından askıya alındı, index sayılarındada aşırı rakamlarda değişiklikler oldu. Google arama motorunun asıl istediği, içeriğinizin size özel olması, sitenizin beli bi konu üzerinde belli bi kitleye hitap etmesi, genel içerikli sitelerin biçoğu bu google güncellemesinden nasibini aldı, büyük siteler fazla etkilenmesede google artık bu tarz sitelere önem vermiyor. Google caffeine sistemine göre eğer bi alıntı yapıyorsanız asıl kaynağa bağlantı vermeniz öneriliyor, bu sitenizin zararına değil, yararına olucak.

 

Özgün İçerik Nasıl Olmalı?

Peki artık alıntı konulardan vazgeçtiniz ve özgün yazıyosunuz, neler yapmak gerekiyor,

Herşeyden önce web sitenizde sabit bir hakkında bölümü bulunması ve bu sayfanın sizin tarafınızdan alıntı kullanmadan yazılması menfaatinize olacaktır, Yine aynı şekilde bir blog yazısı vb. paylaşım yaparkende kopyala/yapıştır yerine paylaştığınız içeriği kendi cümlelerinizle basit bi şekilde anlatarak eklemeniz hem kullanıcılarınız tarafından, hemde arama motorları tarafından daha hoş karşılanıcaktır.

 

Aldığınız Backlinkler de Özgünmü?

Tabi sadece bunlar yeterli değil siteniz için, bir önceki yazıda aşırı alınan backlinkler ve etiketlerden bahsetmiştik, hemen hemen yeni bir websitesine onlarca backlink almak sitenin yararına değil zararına olucak, Kaliteli bir sitenin backlink e ihtiyacı yoktur zaten, onlar kendi kendiliğine oluşur, bi kuyumcunun hiç pazardaki satıcılar gibi bağırdığını neden göremezseniz, twitter, youtube, facebook yada google gibi sitelerinde sağa sola backlink eklediklerini göremezsiniz, en azından bu konuda fazla aşırıya kaçmamanız ve sitenizle ilgili içeriğe sahip olan, spam yada kopyala yapıştır içermeyen sitelerden almaya çalışmanız sitenizin faydasına olucaktır.

Google artık sitelerin dmoz ve alexa kayıtlarına eskisinden daha fazla önem veriyor, eğer siteniz gerçekten faydalıysa üst sıralara taşıyor, kendi algoritmalarıyla ve günden güne gelişen sistemiylede artık bi insan gibi sitenizi kalite olarak değerlendirebiliyor. Sitenize en iyi optimizasyonu uygulamaklada iş bitmiyor, google sadece arama sonuçlarından değil, diğer sitelerdende link almanızı ve bu şekilde içeriğinizin kalitesini gerçekten onaylamanızı bekliyor, bunun içinde yapılması gereken belirttiğimiz gibi sitenizin belli konular üzerine yoğunlaşması ve sadece anasayfanızın değil, alt sayfalarınızın – içeriğinizinde benzer sitelerden link alması.

Webmasterların bi kısmı sitelerinin dizinde gerilediği için google arama motorunun bu uygulamalarından şikayetçi olsada, artık her sitenin hakettiği yerde olucak olması, gerek reklam gelirleri bakımından, gerek kullanıcının doğru sonuca daha rahat ulaşabilmesi açısından, gerekse önüne gelen herkezin açacağı web sitelerinin artık fazla bi değeri olmayacağı açısından gayet güzel olacağa benziyor.

Yakında google botları dmoz editörleri gibi sitelerin kalitesini inceleyerek dizine kabul etmeye başlarsa hiç şaşırmamak lazım ve size son bi tavsiye, sitenizi google’a göre değil, kullanıcılarınıza göre tasarlayın ve sakın google veya diğer arama motorlarını hafife alıp kandırmaya yönelik hile vs. tarzı uygulamalara yönelmeyin, kaybeden siz olursunuz.

Soru, sorun görüş veya eklemek istediklerinizi konu altında yorum ekleyerek bildirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkür ederiz…

“Özgün İçerik” üzerine bir yorum

Yorum yapın