Google Adwords Nedir? En Etkili Kullanma Yöntemleri
 1. Anasayfa
 2. Google Ads

Google Adwords Nedir? En Etkili Kullanma Yöntemleri

0

Google Adwords nedir? Reklam verenlerin sıkça kullandığı Google Ads internet siteniz için mükemmel bir reklamcılık anlayışı olabilir.

Google Ads, Google’ın sahibi olduğu ve işlettiği çevrimiçi reklam platformudur. Aynı zamanda dünyanın en büyük ve en yaygın kullanılan çevrimiçi reklamcılık ağıdır ve milyonlarca işletme, yeni müşterilere ulaşmak ve işlerini büyütmek için Google reklamcılığını kullanarak çevrimiçi reklam yapmaktadır. Google Adwords kullanmayı seçen reklam verenler, kullanıcıları farklı ağlarda (Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Alışveriş Ağı) hedefleyebilir.

Google Adwords Arama Ağı Erişimini Kullanma

Arama ağı, reklam verenlerin işleriyle alakalı anahtar kelimelere teklif verdikleri ve reklamlarını bir arama sorgusunun parçası olarak Google’a giren kullanıcılara reklamlarını gösterme şansına sahip oldukları tıklama başına ödeme reklamcılığına atıfta bulunur. Tıklama başına ödeme reklamcılığı, ücretli arama olarak da bilinir.

Google Adwords Görüntülü Reklam Ağı Erişimini Kullanma

Hem arama hem de görüntülü reklam kampanyaları Google Ads aracılığıyla yönetilse de “Google Ads” terimi genellikle Arama Ağı’nı ifade etmek için kullanılır. Dijital pazarlamacılar genellikle Görüntülü Reklam Ağı’na kendi adıyla atıfta bulunur.

Google Adwords alışveriş ağı; e-ticaret sistemleri için geliştirilmiş ve Google alışveriş sonuçlarında işletmelerin ürünlerini marka, resim ve fiyat bilgileriyle yayınlamalarını sağlayan reklam ağıdır. Ürünlerin fiyat ve stok bilgileri Google merchant center aracılığıyla eşitlenerek yönetilebilir.

Google Ads’de reklam vermeye başlamadan önce bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni bir Google Ads hesabı oluşturmak kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer. Mevcut bir Google hesabını kullanarak hesabınızı oluşturma seçeneğine sahipsiniz veya özellikle Google Ads ile kullanmak için yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Ardından, konumunuz ve saat diliminiz gibi hesabınız için bazı temel bilgileri belirlersiniz. Son olarak, Google’ın sizi her ay doğru bir şekilde faturalandırabilmesi için fatura ayrıntılarını ayarlayacaksınız.

Google Ads

Google Ads hesabınızı Google ile oluşturduktan sonra, Google Ads hesabının kendisini nasıl yapılandıracağınızı düşünme zamanı. Mantıksal bir hesap yapısı, Kalite Puanı gibi bazı önemli PPC ölçümleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Google Ads hesabınızın doğru bir şekilde yapılandırıldığından emin olmanın aşağıdakiler dahil birçok faydası vardır:

 • Daha alakalı trafik ve tıklamalar
 • Daha yüksek Kalite Puanları
 • Hesabınızın optimize edilmesini ve bakımını kolaylaştırmak

Yalnızca tek bir kampanya yürütmeyi planlıyorsanız, Google Ads hesap yapınız büyük olasılıkla oldukça basit olacaktır. Bununla birlikte, aynı anda birden fazla kampanya yürütmeyi planlıyorsanız veya gelecekte bunu yapmayı planlıyorsanız, başlangıçtan itibaren en uygun hesap yapısını göz önünde bulundurmanız gerekir. İdeal Google Ads hesabı, her biri kendi reklam gruplarına sahip olacak bağımsız kampanyalar halinde yapılandırılmıştır. Buna karşılık, her reklam grubunun kendi anahtar kelimeleri, benzersiz reklam metni ve açılış sayfaları olacaktır. Aşağıdaki şekil, bir hesabın optimum performans için nasıl kurulması gerektiğini göstermektedir:

Google Adwords Hesap Yapısı Diyagramı Nasıl Kullanılır?

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bir AdWords hesabını yapılandırmanın birkaç yolu vardır. Örneğin, işletmeniz birkaç bağımsız pazarda faaliyet gösteriyorsa, Google Ads hesabınızı web sitenizin yapısına, reklamını yaptığınız ürün veya hizmet türlerine veya coğrafi konuma göre yapılandırabilirsiniz.

Artık Google Ads hesabınızı kurup yapılandırdığınıza göre, Google Ads’nin çalışmasını sağlayan temel yapı taşlarını, yani anahtar kelimeleri incelemenin zamanı geldi. Adlarından da anlaşılacağı gibi, anahtar kelimeler, kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için arama yaparken Google’a girdikleri anahtar kelimeler veya kelime öbekleridir.

Google Ads, reklam verenlerin işleriyle alakalı anahtar kelimeler için teklif vermelerine izin vererek çalışır, böylece bu anahtar kelimeler girildiğinde reklamları kullanıcılara gösterilir. Reklam verenler, anahtar kelimelere doğrudan “satın almak” yerine teklif verir, çünkü Google Ads, yalnızca en büyük bütçeye sahip reklam verenlerin PPC ile başarılı olmasını sağlamak için bir açık artırma ile aynı şekilde çalışır.

Anahtar kelimelere teklif vermeden önce, hangi anahtar kelimelerin teklif vermeye değer olduğunu bilmeniz gerekir. Bu, anahtar kelime araştırma aşamasında belirlenir. Yeni bir Google Ads reklam kampanyası başlatırken PPC anahtar kelime araştırması yapmanın birçok farklı yolu vardır. Google Keywords ve Trends servisleri ile anahtar kelime taraması yapabileceğiniz gibi Arama ağında yeni bir kampanya oluştururken ads size canlı olarakta anahtar kelime önerilerinde bulunacaktır.

Google Adwords (Ads) ile ilgili sormak istediklerinizi bize konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir