Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

0

Anahtar kelime analizi yapılmadan oluşturulacak olan içeriklerin, web sitelerine hiçbir şekilde olumlu yönden faydası olmayacaktır.

Anahtar kelime analizi yapmamak, yayınlanan içeriğin istenildiği şekilde arama sorgusu sonuçlarının yer aldığı sayfalarda listelenmemesine neden olur. Bu durumda, web site trafiğinizin düşmesine sebebiyet verir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? Detaylar

Doğru anahtar kelime seçimleri yapmak, web sitenizin arama sonuçlarının yer aldığı sayfalar içerisindeki sıralamasını daha anlamlı hale getirecektir. SEO çalışmalarını olumlu etkileyecektir. Anahtar kelime analizinin yapılmasındaki asıl hedef, sitenize ziyaretçi almak yerine, doğru kitleye hizmet veren sayfalar oluşturmak olmalıdır. Bu sayfalar oluşturulduktan sonra, ziyaretçiler otomatik olarak gelecektir.

Yapılacak olan anahtar kelime analizi, site içeriğini anlamlandıracak şekilde kelime veya kelime gruplarından oluşmalıdır. Bu durumun nedeni ise, arama motoru botlarının site içeriğini anlamlandırmasını sağlamaktır. Anahtar kelimeler ile birden fazla şekilde karşılaşabilmek mümkündür.

Short-Tail Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime analizi içerisinde kısa ölçekli anahtar kelimeler olarak adlandırılmakta olan Short-Tail kelimelerin aranma oranları oldukça yüksektir. Bu kelimelerin aranma oranlarının yüksek olmasının yanı sıra, rekabet düzeyleri de oldukça güçlüdür.

İşletmelerin anahtar kelime analizleri sürecinde kısa ölçekli anahtar kelimelerinin seçimlerinde geri adım atılmasını sağlamaktadır. Eğer ki web sektörüne yeni giriş yapacak bir oluşumsanız o zaman mümkün mertebe kısa ölçekli anahtar kelimelerin kullanımında kaçının. Çünkü sektör içerisinde sizden daha önceden yer almış ve otoriter olan sitelerle kısa ölçekte olan anahtar kelimelerle mücadele etmeniz çok güç olacaktır.

Long-Tail Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime kullanımı içerisinde uzun ölçekli anahtar kelimeler olarak geçen Long-Tail kelimeler, internet kullanıcıları tarafından oluşturulan bir fırsat olarak web site yöneticileri tarafından görülmektedir. Burada uzun veya orta ölçekli olan anahtar kelime araştırmaları yaparak, içerik oluşturma çalışmalarınıza yön verebilme şansınız vardır.

Anahtar Kelime Analizi
Anahtar Kelime Analizi

Long-Tail yani uzun ölçekli anahtar kelimelerin, kısa ölçekli yani Short-Tail anahtar kelimelere göre aranma hacimleri oldukça düşüktür. Ancak Long-Tail anahtar kelimelerin size ve web sitenize fırsat yaratacak kelimeleri içerdiğini bilmelisiniz. Burada yer alan fırsatları gören web site sahipleri, çok yüksek çoğunluklarda Long-Tail anahtar kelime çalışmalarına daha fazla ağırlık vermektedirler.

Web sitelerinizde kullanacağınız uzun ölçekli anahtar kelimelerle, sitenizi ziyaret eden kişiler, oluşturduğunuz içerikle daha çok ilgileneceklerdir. Bu durumda da, anahtar kelimenin dönüşüm oranlarında büyük bir yükseliş meydana gelecektir. Bunun nedeni ise, alakalı arama sorgusu sonuçlarını bulmak isteyen kullanıcıların odağında yeterli sayıda uzun ölçekli anahtar kelimelere yer verilmemesidir.

Long-Tail anahtar kelime ve kelime gruplarına göz atan kullanıcılar, aranma hacimlerinin düşük olmasından dolayı olumsuz bir düşünceye kapılabilirler. Ancak anahtar kelimelerin aranma hacimleri, aydan aya değişkenlik gösterebilmektedir. Bakmış olduğunuz ay içerisindeki Long-Tail anahtar kelimenin aranma hacmi bir önceki aya göre düşük veya yüksek olabilir.

Anahtar kelime aranma hacminin aydan aya değişkenlik göstermesinden dolayı, anahtar kelime seçerken yapılacak stratejide doğru bir planlama yapılmalıdır. Strateji planlaması yapılırken dikkat edilecek nokta ise, Long-Tail anahtar kelimelerin rekabet etme düzeyleridir.

Long-Tail anahtar kelimelerin rekabet düzeyleri, genel olarak yüksek, orta ve düşük olmak üzere 3 seviyededir. Burada rekabet düzeyi düşük olan anahtar kelimelerin seçilmesi, diğer web siteleriyle rekabetinizde daha kolay bir yoldan gitmenizi sağlayacaktır.

Latent Semantic Indexing (LSI) Kelimeler

Latent Gizli/Örtülü/Belirti Olmayan, Semantic Anlamsal ve Indexing İndeksleme anlamına gelen LSI, makale içeriğinde yer alan anlamsal kurgunun net bir şekilde kurulup kurulmadığını, makale içeriğinde yer alan bağlaçların çıkartıldıktan sonra, makale yapısını hedeflenen konuya uygun bir şekilde olup olmadığını hedefleyen bir biçimdir.

LSI kelimeler, anahtar kelime tahlili yapılırken web site yöneticilerinin dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Tepkini Göster
 • 1
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 1
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir