İçerik Optimizasyon Stratejileri
 1. Anasayfa
 2. Seo

İçerik Optimizasyon Stratejileri

0

İçerik optimizasyon stratejileri nelerdir? İnternetin artık her alanda olmasından dolayı, içerik büyük bir önem kazanmıştır ve bu önemden dolayı sektörler arası içerik stratejileri geliştirilmiştir.

İçerik Optimizasyon Stratejileri Detaylar

İçerik, internet üzerinden faydalı bir şekilde trafik sağlanması bakımından oldukça önemli ve hayati bir konudur. İçeriğin önem kazanması, serp üzerinde pozisyon kazanmak için, sektörlere özel olarak bazı optimizasyon stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması mümkün hale gelmiştir.

İçerik optimizasyon stratejilerine geçilmeden önce, User Search Intent kavramı hakkında kullanıcılar belli başlı bilgiler edinmelidirler. User Search Intent kavramı, internet kullanıcıların yapmış oldukları aramaların niyetlerinin doğru bir şekilde tespit edilmesiyle kullanıcının karşısında görmek isteyebileceği sonuca göre sayfanın optimizasyonunun sağlanmasına olanak sağlayan bir durumdur.

User Search Intent kavramı özetle, kullanıcının bir sorusuna cevap bulması, belirli bir web sitesine gitmesini, bir hizmet veya ürün satın almasını ve bir şeyleri karşılaştırma isteklerinin tespit edilmesini sağlayarak, web sayfası içerisinde doğru bir içerik gösteriminin sağlanmasını amaçlayan bir kavramdır.

Zayıf İçeriğe Sahip Sayfa Optimizasyonu

Zayıf içerikli sayfalar genellikle, haber, etiket ve yayınlanan içerikle alakalı çok fazla ayrıntının yer almadığı web sayfalarında sıklıkla görülen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Zayıflı içerikli web sayfaları genel olarak sayfalarında anahtar kelimeyle uyumsuzluk, araması yapılan konu hakkında içeriğin yetersiz olması, video ve görsel gibi objelerle içeriğin desteklenmemesi gibi sorunlar görülmektedir.

Bu gibi içerik optimizasyon sonuçları açısından düşük olan web sayfaları, Deepcrawl ve Semrush gibi SEO araçları yardımıyla veya manuel bir şekilde tespit edilmelidir. Tespit edilme işleminin ardından, kullanıcının niyetine göre web sayfasının doğru bir şekilde içerik optimizasyon işlemine tabi tutulması gerekmektedir. Çünkü zayıf bir içeriğe sahip web sayfaları, internet trafiği alsalar dahi, eğer yetersiz bilgiler barındırıyorlarsa web sayfasına olan ziyaret güç geçtikçe azalabilir. Bundan dolayı da internet sitesinin marka itibarında düşüşler yaşanabilir.

Web sayfasının ziyaret oranın düşmesi ve internet sitesinin marka itibarında düşüşler yaşanması durumunda, güçlü bir içerik optimizasyon stratejisi belirlenmelidir. Bu strateji belirlenirken de, zayıf içeriğe sahip sayfaların yayınlanmış olan konu hakkında daha detaylı bilgiler eklenerek güncellenmesi ve sayfada yer alan metinlere uygun olarak video ve görsel objelerle web sayfasının güçlendirilmesi sağlanmalıdır.

İçerik Optimizasyon Stratejileri

Güncellikten Uzaklaşan İçerikler

Haber, blog ya da portal gibi sitelerde sıklıkla yaşanan durumlardan biri de, artık güncel olmayan içeriklerin hala yayında duruyor olmasıdır.

Güncelliğini yitiren içeriklere örnek verilecek olursa, yaklaşık 15-20 yıldır aktif olarak haber paylaşımında bulunan bir haber sitesinin, düzenli olarak haber ve içerik paylaşımında bulunduğu varsayılırsa, içerikleri haber niteliği taşımasından dolayı genel olarak kısa metinler yer alacaktır. Bu da, Google algoritma güncellemeleriyle önemi git gide artan içeriklerin, geçmişe yönelik olarak site içerisinde aksiyon alması gereken bölüm olarak işleme alınmasının anlamını taşıyacaktır.

Haber sitesi içerisinde yer alan bu özellikteki içerikler, eğer içerik güncellemesi işlemine tabi tutulabilirse, tarihleriyle birlikte güncellenip, Alexa sıralaması kazanma anlamında internet sitesine pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Keyword Research Eklentisiyle Yeni İçerik Stratejisi

Keyword research, internet sitelerinin web sayfalarına yeni trafikler çekmek için sıklıkla yapmış olduğu stratejilerden bir tanesidir. Yeni anahtar kelime araştırmalarıyla, internet kullanıcıların son dönemde yapmış oldukları aramaların ele alınarak izlendiği bir strateji olma özelliği taşımaktadır. Keyword research stratejisiyle birlikte, güncel konu ve kelimeler takip edilerek, hızlı bir şekilde oluşturulan içeriklerden yüksek sayıda internet trafiği elde edilebilir. Ancak sürekli bir şekilde internet trafiği sağlanması için, içerik stratejisi ve konunun doğru bir şekilde belirlenmesi, yayınlanacak içeriğinde anlık olarak değil, geleceğe yönelik bir biçimde oluşturulması sağlanmalıdır.

Tepkini Göster
 • 1
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir