Plesk Lisans Politikası Değişiyor
 1. Anasayfa
 2. Plesk

Plesk Lisans Politikası Değişiyor

0

Plesk Lisans sisteminde değişikliğe gidiliyor.

Oakley Capital tarafından plesk lisans sisteminde değişikliğe gidiliyor. Daha önce aynı şirket tarafından satın alınması sonucu cPanel tarafında lisans politikalarının değiştiğini ve yeni fiyatlandırma sistemlerini sizlere duyurmuştuk.

Aynı zamanda Plesk kontrol panelinin de sahibi olan Oakley Capital şimdi Plesk tarafında da bazı değişikliklere gidiyor. Bildiğiniz gibi Plesk kontrol paneli aslında ücretli bir panel, yalnız trial ve lisans paylaşımı gibi yöntemlerle ücretsiz olarak kullanılmasının önü senelerdir açık durumda.

Plesk tarafında lisans paylaşımı konusunda değişikliğe gidiliyor. Bu durum kapsamında artık lisans paylaşımı yapılamıyor olunduğundan sürekli olarak trial key temin edilmesi veya satın alınması gerekli olacak.

plesk lisans

Halihazırda plesk paneli sunucusunda lisans paylaşımı yoluyla ücretsiz olarak kullanan geliştiricilerin şubat ayı içerisinde plesk için paylaşımlı lisans kullanamayacakları, trial yenileyerek kullanmaları, lisans almaları veya centos web panel, cyber panel gibi alternatiflere yönelmeleri öngörülüyor.

Bildiğiniz gibi Plesk lisans kodları aynı anda birden fazla sunucuda kullanılabiliyordu, fakat artık bu politika değişti. cPanelin de sahibi olan Oakley ve Plesk teknik ekibi için bu durum bir zaafiyet değil bir pazarlama stratejisi olarak kabul görüyordu. Yalnız Oakley in son zamanlardaki lisans konularındaki kararlarına bakıldığında Plesk içinde tamamen ip tabanlı bir lisanslama sistemine geçmeyi planladıklarını düşünmemek mümkün değil.

Atılan adımlara bakıldığında ilerde trial kullanımının da ip bazlı kontrole tabi tutulabileceği düşünülse de plesk paneli hala birden fazla trial key alarak sürekli kullanabiliyorsunuz.

Hatta pleski triallisans anahtarlarıyla ile basit bir şekilde otomatik olarak kullanmakta şuan için mümkün.

Plesk Otomatik Lisans Otomasyonu

Plesk için yoncu tarafından toplanan ve paylaşılan trial anahtarları otomatik olarak çekerek zamanlanmış görevlerle sisteminize uygulayabilirsiniz.

Bunun için plesk kontrol paneliniz üzerinden önce “araçlar ve ayarlar”, sonra “zamanlanmış görevler” sayfasını açın.

Linux için;

/usr/local/psa/admin/bin/php -er "eval(file_get_contents('https://plesktrial.yoncu.com/?CMD=x'));"

Windows için;

C:\Program Files (x86)\Plesk\/admin/engine/php.exe

-er "eval(file_get_contents('https://plesktrial.yoncu.com/?CMD=x'));";

komutlarını cron job olarak günlük çalıştırılacak şekilde kaydedin. Bu şekilde sistem yoncu nun dağıtmış olduğu trial lisans anahtarlarından birtane alarak günlük sisteminize kaydedecektir. Tabi buradaki anahtarlar kullanıldıkça farklı bir makinede kullanılıyor şeklinde hataların çoğalması da olağan.

 

Güncelleme: 1 şubattan itibaren plesk trial formu onay maili göndermesine karşın lisans anahtarı yollamıyor.

Plesk destek ekibi konuyla ilgili olarak lisans politikasında güncelleme yaptıklarını ve trial lisansları sadece gerçekten ihtiyacı olan kullanıcılara vermeyi planladıklarını söylüyorlar.

Eğer plesk panel tarafından bir lisans anahtarı kiralamak isterseniz şu adresten fiyatlara ulaşabilirsiniz : Plesk Pricing Plans & Options. Plesk license types.

Tepkini Göster
 • 5
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 5
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 1
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Plesk php yükleme

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir