Wordpress Tema Düzenleme Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Wordpress

Wordpress Tema Düzenleme Nasıl Yapılır?

0

Wordpress tema düzenleme nasıl yapılır? Bir worpress sitesi kurdunuz ve bu sitenizin temasını düzenlemek istiyorsunuz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hadi gelin detaylara girelim ve yolları öğrenelim.

Öncelikle bir wordpress sitesi sahibiyseniz web sitenizde kullandığınız temanın kodlanış biçimine göre üç farklı yöntemle tasarımınızı düzenleyebilirsiniz.

Wordpress Tema Düzenleme

İlk Yöntem

Bunlardan ilki özelleştir kısmıdır. Wordpress admin paneline girdiğinizde “görünüm” sekmesi altında özelleştir kısmı ile karşılaşacaksınız. Bu kısma tıkladığınızda web sitenizin temasının görüntüleneceği ve sağ bölümde de düzenleyebileceğiniz alanların bulunduğu bir yönetim sayfası ile karşılaşacaksınız. Bu alanda bölümlere ayrılmış olan web sitesi tasarımınızın desteklediği tüm özellikleri düzenleyebilirsiniz.

İkinci Yöntem

Web sitenizin temasını tasarlayan kişiler sizin işinizi kolaylaştırmak için ana sayfa, sağ blok, sol blok gibi site bölümlerinin hızlı ve kolay düzenlenebilmesini sağlamak amacıyla kodlama sırasında özelleştirmeleri bileşenler sekmesinden yapılabilecek bir tarzda düzenlemiş olabilir. Bu gibi durumlarda görünüm sekmesi altından bileşenlere tıklayıp web siteniz için tasarlanmış ve tasarımınızı özelleştirmeye yarayan bileşenleri web sitenizin ilgili bloklarına sürükle bırak yaparak hızlı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Üçüncü Yöntem

Web sitenizin tasarımı üzerinde değişiklikler yapabilmenizi sağlayacak üçüncü yöntemi anlatmadan önce bu yöntemi kullanabilmek için belirli bire bilgi ve yazılım bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Aksi takdirde yapacağınız değişiklikler tasarımınızın bütünlüğünü bozabilir web temanızın kullanılamaz hale gelmesine neden olur.

Yöntemimize gelecek olursak yine görünüm sekmesi altında bulunan Tema düzenleyici sekmesine tıkladığımızda karşımıza web sitemizin ve tasarımımızın kaynak kodları gelecektir. Bu alanda ilgili sayfaları seçerek kodlamalar üzerinde değişiklikler yapıp düzenleyebiliriz. Ancak yeterli bilginiz yoksa bu yöntemi tercih etmemenizi öneririz. Ayrıca aynı yöntemi hostinginizin dosya yöneticisi kısmında tema klasörü içerisine girerek buradaki dosyalar üzerinde doğrudan düzenlemelerde yapabilirsiniz.

Wordpress tema düzenleme nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını sizlere aktardık. Yorum ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir