AMP Nedir? Ne İşe Yarar? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
 1. Anasayfa
 2. Web Programlama

AMP Nedir? Ne İşe Yarar? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

0

AMP nedir? Ne işe yarar? Google tarafından sunulan ve sizin web sitenizin Google ön bellediğinde kayıt edilerek kullanıcılara daha hızlı ulaştırılmasını sağlayan bir özellik olan AMP Türkçe karşılığı olarak hızlandırılmış mobil sayfalar olarak bilinmektedir.

AMP Nedir?

Google tarafından açık kaynaklı olarak sunulan AMP’nin kullanımı günümüzde hızla yaygınlaşıyor. Normal bir web sitesi sahibiyseniz web sitenize AMP özelliği kazandırarak Google aramalarında ilk sayfalarda çıkabilirsiniz. Zira Google AMP özelliği bulunan siteleri mobil aramalarda öncelikli kabul ederek listelemektedir. Bunun temel nedeni ise normal hantal web sitesi tasarımları yerine Google çok daha basit ve hızlı tasarımlarla hazırlanmış sitelerin daha hızlı yüklenebildiği ve Google’ın bu sitelerde kontrolünün olmasından dolayıdır. Zira AMP tasarımınıza bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım gizlemeye çalışırsanız bu Google tarafından belirlenerek siteniz AMP özelliği geçerli sayılmayacaktır. Zaten bu sayfalar Google’ın belirlediği standartların dışında olursa web sitenizin bu özelliği geçerli sayılmıyor.

AMP tasarımları statik sayfalardan yani HTML’den oluşur. Bunun nedeni PHP vb. yazılım dilleri ile kodlanan sitelerin yük getirmesidir. HTML sayfalar ise belirli bir kod dizilimi dışında artı yük getirecek bir özelliği çalıştıramaz. Bir web sitesinin normal mobil sayfasının boyutu 2 mb ise bir AMP tasarımın ana sayfası 180 kb olabilir. Buda kullanıcıların siteyi yükleme hızlarını doğrudan etkiler.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP tasarımı sitenize kazandırarak kullanıcı dostu bir site olabilirsiniz. Zira sayfalarınızın boyutları azaldığı için mobil kullanıcılar sitenizde gezinirken data paketlerinden daha az internet harcarlar.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar
AMP Nedir? Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP’yi temel ve en basit haliyle anlatacak olursak, bir web sitesinin tasarımının daha statik hale getirilmiş versiyonunun Google tarafından önbelleğe alınarak kullanıcılara sunulmasıdır diyebiliriz. Web sitenizde değişiklik yaptığınızda yeni bir konu eklediğinizde veya sildiğinizde AMP sayfalarınızda da bu değişiklikler kısa sürede uygulanır.

Reklam yayımlayabilir miyim?

Google AMP sayfalarında yük getirecek işlemlere normalde izin vermiyor ancak Google’ın reklam hizmeti olan Adsense AMP sayfalarında reklam gösteriminin sağlanabilmesi için AMP’ye özel bir reklam kodu sunmaktadır. Bu kodu kullanarak AMP sayfalarınızdan da gelir elde edebilirsiniz.

AMP nedir? Ne işe yarar? Konuları ile ilgili bize yorum ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 3
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir