Kaç Tane Yazılım Dili Var?
 1. Anasayfa
 2. Programlama

Kaç Tane Yazılım Dili Var?

0

Kaç tane yazılım dili var? Bilgisayarın temeli olan yazılım dilleri, bilgisayarın belli bir formda komutları ve yazılımları geliştirmeye fırsat veren bilgisayar dilleridir. Bu yazılım dilleri sayesinde bilgisayar ne zaman ne çıktı vereceğini kontrol edebilir. Eğer bilgisayara komutlar vererek bir şeyler yaptırmak istiyorsak bilgisayarın anlayacağı dilden konuşmamız gerekir.

Kaç Tane Yazılım Dili Var? Detaylar

İşte yazılım dilleri de insanlar ve bilgisayarlar arasındaki bu ilişkiyi kurarak, bilgisayarda istediğimiz komutların çalışmasını sağlamış oluruz. Peki bilgisayarlarla iletişim kurmamızı sağlayan kaç tane yazılım dili var? Şimdiye kadar 150 adetten fazla yazılım dili yapılmıştır. Bazı yazılım dilleri şunlardır; Python, Basic, Java, C++, C#, Delphi ve JavaScript olarak sıralanabilir. Tabi bu sayıyı da arttırmak mümkündür.

En Çok Kullanılan ve Tercih Edilen Yazılım Dilleri

Bazı yazılım dilleri kullanımı daha kolay olduğu için diğerlerinden daha çok tercih ediliyor. Yazılımcılar bu dilleri ihtiyaçlarına göre belirliyor. Windows ve Mac kullanıcıları bilgisayarı daha işlevsel kullanabilmek için kendilerine uygun yazılım dillerini seçiyorlar. Windows’un kullanıcı sayısı Mac kullanıcı sayısından oldukça fazladır. Bu nedenle Windows için hazırlanan yazılım dilleri daha basit ve anlaşılırdır. Yazılım dilini web geliştirme için kullanacak yazılımcılar Python ve PHP gibi açık kaynaklı dilleri tercih etmektedir. Kurumsal ortamlarda ise tercih edilen yazılım dili ASP.NET’dir.

Yazılım dillerini öğrenmeden önce ilk olarak ihtiyacınızı belirlemeli ve ihtiyacınıza uygun yazılım dilini öğrenmelisiniz. Son yılların en popüler yazılım dilleri Stack Overflow’un raporlarına göre şöyledir:

 • İş verenlerin en çok aradığı diller: HTML, PHP, Ruby, Swift, C#, C, JavaScript
 • Web alanında en popüler yazılım dilleri: C#, Go, Scala, Ruby, HTML, Java, Perl, JavaScript, PHP, Lua, Actionscript, Clojure, Processing

Yazılım Dili Nasıl Öğrenilir?

Kaç tane yazılım dili var sorusunu yanıtladıktan sonra yazılım dilleri nasıl öğrenilir sorusunu yanıtlayalım. Aslında yazılım dillerini öğrenmenin birçok yolu vardır. Ancak bunu yaparken öncelikle hangi yazılım dilini öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. İhtiyacınıza uygun kararı verdikten sonrası öğrenme aşamasına geçebilirsiniz.

Yazılım Dili Nasıl Öğrenilir?

Yazılım dili birçok bölümün dersleri arasında zaten yer alıyor. Eğer üniversite okuyorsanız ve bilgisayar programları dersiniz varsa okulda zaten öğreneceksiniz. Bunun haricinde yazılım kurslarına başvurmaktır. Bir yazılım kursuna giderek yazılım dersleri alabilir ve en kısa zamanda yazılım dillerini öğrenebilirsiniz.

Kursa gitmeye hiç vaktim yok diyorsanız sizler içinde çevrimiçi eğitim kursları mevcuttur. İster ücretli ister ücretsiz bu kurslardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Bu çevrimiçi eğitimlerden yararlanırken yazılım dilleri eğitim kitaplarını alırsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır. Tüm bunları yaptıktan sonra işin püf noktası ise pratik yapmaktır. Ne kadar pratik yaparsanız yazılım dillerini öğrenmenizde o kadar kolay olacaktır.

Kaç tane yazılım dili var? Konumuz ile ilgili görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 9
  be_eni
  Beğeni
 • 3
  a_k
  Aşk
 • 1
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 1
  k_zg_n
  Kızgın
 • 1
  _lgin_
  İlginç
 • 1
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir