Hemen Çıkma Oranı Nedir? (Bounce Rate)
 1. Anasayfa
 2. Seo

Hemen Çıkma Oranı Nedir? (Bounce Rate)

0

Hemen çıkma oranı nedir? Google Analytics, doğru ve etkin bir şekilde kullanılması halinde dijital pazarlama yapmakta olan siteler için en yararlı araç olabilir.

Google Analytics’te bulunan ölçüm ve metrikler, sitenizin hangi kesime hangi oranda ulaştığını, sitenizin durumunu ve dönüşüm oranlarının ne kadar başarılı olduğu hakkında detaylı ve genel bilgileri sizlere sunmaktadır.  Bu konuda yapılan en önemli ölçümlerden biri de bounce rate olarak ön plana çıkmaktadır.

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Hemen çıkma oranı dijital pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Sitenize giriş yapan bir kişinin, hiçbir etkilişimde bulunmadan sitenizden ayrılmasını ifade etmektedir. En kısa ve basit haliyle bu durumu anlatmak gerekirse; sitenize giriş yapan bir kişinin açılış sayfasından sonra herhangi bir sayfaya geçmeden veya bağlantıya tıklamadan sayfayı çarpı işaretine basarak kapatması olarak bu duruma anlatabiliriz.

Bounce rate ölçümleri sayfa seviyesinde, site seviyesinde ve segmentlenmiş olarak ölçülebilmektedir. Sayfa seviyesi analitiklerini kullanarak Seçili başlama ve bitiş tarihleri arasındaki saygıda yapılan ölçümlere ulaşabilirsiniz. Bu ölçümler sırasında site seviyesi ile alakalı olarak, sitenin tüm sayfalar ele alınabilir. Segmentlenmiş ölçümler sırasında ise belirlenmiş olan segmentler baz alınarak yapılan gruplama sonucu ölçüm yapılmaktadır. Bu ayrımların yapılması ile hemen çıkmak oranlarının ayrı ayrı ele alınması ve optimizasyonu sağlanmaktadır.

Yüksek Hemen Çıkma Oranı Sebepleri 

Hemen çıkma oranları normalin üstünde yüksek bir seyirde devam ediyorsa düşürmeye başlamadan önce sorunun kaynağını çözülmelidir. Bu duruma neden olan sorun tespit edilmeden yapılacak işlemler başarılı sonuç elde etme oranının daha düşük olmasına neden olacaktır. Yüksek bounce rate görülmesi ile alakalı en büyük sorunlar arasında site tasarımı ile alakalı sorunlar yer almaktadır.

Bounce Rate

Bunun dışında sayfaların yavaş yüklenmesi de hemen çıkma oranlarını yükseltecektir. Sayfayı ziyaret eden kişilerin herhangi bir resim veya videonun yüklenmesi için uzun süre beklemesi sitenin hemen çıkma oranını anında arttıracaktır. Diğer taraftan sayfanızda yer alan içeriklerde domates fidesi arayan birine domatesin faydalarını anlatırsanız, o ziyaretçiyi kaybedebileceğinizi de göz önünde bulundurun. Kısaca bahsetmek gerekirse kısa sürede yüklenen içeriklerin yanı sıra doğru anahtar kelimeleri kullanmak da aynı derecede önemlidir.

Hemen Çıkma Oranlarını Düşürmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Site, sayfa veya segment seviyeleri ile alakalı olarak hemen çıkma oranlarının düşürülmesi yönünden uygulayabileceğiniz birkaç adım bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz dijital pazarlama stratejisinin doğru bir şekilde planlanarak uygulanması, sitenizi ziyaret eden kişilerin başka sayfalara tıklamasına gerek kalmadan oranları düşürmeye yardımcı olabilir. Belki biraz karışık bir durum gibi gözükebilir ama bunu yapmak oldukça mümkün. Doğru bir strateji ile ziyaretçilerin sayfanızda kalmasını ve etkili çok kuruma süresini uzatırsanız hemen çıkma oranları da doğal olarak düşecektir.

Bunun için öncelikli olarak ziyaretçilerin karşısına çıkan ana sayfada video gibi içerikler koyabilir ve bunları etkinlik olarak Google Ads’de tanımlayabilirsiniz. Bunun gibi birçok etkinliği ana sayfanız üzerine ekleyerek sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Bunun dışında ziyaretçilerin ilgisini çekecek şekilde dikkat çekici içerikler ekleyerek sitenizdeki diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Düşük Hemen Çıkma O Kadar Kötü Olmayabilir

Sayfanızı ziyaret eden kişiler, eğer tek bir sayfa üzerinde aradığı şeyleri diğer sayfalarda gezinmeye gerek kalmadan bulabiliyorsa, düşük hemen çıkma oranı her zaman kötü bir anlama gelmeyebilir. Bu durum kullanıcı deneyiminin yükselmesini sağlayacaktır. Kullanıcı deneyimi yükseldikçe ziyaretçilerin tekrar gelerek siteyi ziyaret etme ihtimali de yükselecektir. Doğru bir analiz yaparak uygun bir strateji ile dönüşüm oranına arttırabilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 2
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir