TeslaCrypt Projesi Sonlandı

Merhabalar,

Bilgisayar dünyasının başı son zamanlarda ransomware, yani fidyeci bilgisayar virüsleriyle belada.

En az cryptolocker kadar büyük bir vurgun yapan teslacrypt v1 ve v2 sürümlerinde dosyaları “.vvv”, “.ccc” uzantılarıyla şifreliyor ve kullanılmaz hale getiriyordu ve bu şifreleme bir şekilde kırılmıştı. Teslacrypt v3 sürümünde dosyaları “.ttt”, “.mp3”, “.xxx”, “.micro” vs. uzantılarına çevirerek şifrelemeye başlamış ve bunun çözülememesi bir çok kullanıcının fidyecilere ödeme yapmasına sebep olmuştu, teslacrypt virüsü bu fidyelerden elde ettiği gelirle kendini geliştirerek son olarak v4 sürümüyle dosyaları uzantısız olarak şifrelemeye başladı ve bununda herhangi bir çözümü bulunamadı.

TeslaCrypt virüsünü geliştiren korsanlar kısa bir süre önce bu projelerini sonlandırdılar ve dosyaları çözmek için gerekli (key) anahtarı yayınladılar. TeslaCrypt Decoder uygulaması ile dosyalarınızı çözebilirsiniz. TeslaCrypt Decoder programını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Set key diyerek virüslü dosyalarınızın dosya türünü seçin, eğer uzantısız olarak şifrelenmişlerse “as original” seçin ve decrypt all kısmına tıklayarak tüm dosyalarınızı virüsten temizleyin.

Yorum yapın