Amazon Seller Sözlüğü, Kavramlar, Tanımlar
 1. Anasayfa
 2. Amazon

Amazon Seller Sözlüğü, Kavramlar, Tanımlar

0

Amazon seller sözlüğü adlı bu başlığı amazon kategorisine sabitleyerek gerek seller central üzerinde, gerek ürün analiz araçlarında karşılaşılabilecek bazı kavramları ve tanımları yazacağız.

Bu içerik düzenli olarak güncellenecek. Ayrıca turkcoder.net youtube kanalı ile de amazon seller sözlüğü nü destekleyeceğiz. Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yer verilmiş olsun ya da olmasın yorum olarak bize iletebilirsiniz. Tanımlar bold olarak işaretlenmiştir.

Amazon satıcı sözlüğü
Amazon seller sözlüğü

 

Amazon Seller Sözlüğü

 

Satıcı Tipleri : FBA(Fullfilment by amazon), FBM(Fullfilment by merchant) ve Amazon

Fba nedir : Fba açıklamasından da anlaşılacağı üzere siparişlerin amazon tarafından karşılanacağı sistemidir. Amazon deposuna daha önce gönderdiğimiz ürünler müşterilere amazon tarafından teslim edilir, iade ve müşteri hizmeti de amazon tarafından sunulur.

Fbm nedir  : Fbm ise depolama, sipariş karşılama, kargolama, iade ve müşteri hizmeti gibi hizmetlerin merchant yani satıcı – mağaza tarafından sağlandığı sistemdir.

Fba ve Fbm ile ilgili daha geniş bir konuya şuradan ulaşabilirsiniz: Amazon’da Satış Yöntemleri, Amazon Fba Vs Fbm – TurkCoder.NET

Buybox Nedir : Bir ürünün birden fazla satıcısı olduğunda, ürün sayfasında o an satışı yapan, ürünü gönderen ana satıcı, en düşük fiyat veren genelde ürünün buybox sahibi oluyor. 

Bir FBM en düşük fiyatı verse bile buybox ı FBA(prime) satıcısından alamayabilir. FBA Satıcı önceliklidir. 

Ayrıca en düşük fiyatı veren FBA satıcısının değerlendirme puanları düşükse daha fazla fiyat veren bir FBA satıcısından buybox ı alamayabilir.

Ürüne marka tescili yapıldığı ve amazona tanıtıldığı zaman başkalarının bizim ürünlerimize satıcı olarak girmeleri iznimiz olmadan imkansız. 

Amazon’s Choice Nedir : aranılan kelimede en çok satan ürün, arama sonuclarının bestsellerı.

ASIN : Ürün kimlik numarası.

BSR: Best seller rank, en çok satan sıralaması.

Kapalı Kategori : Amazonda her satıcıya her kategoriye açık olmaz. Bazı kategoriler onay süreci ve ek belge veya diğer şeyler (profesyonel hesap, şirket, süreç, sertifika, olumlu yorum, websitesi vb.) gerektirebilir(requiring approval). 

Bunlarla ilgili güncel gereksinimler seller center da yardım kısmında. Özellikle yeni satıcılar kapalı kategorilere kolay giremiyorlar.

Baby kategorisi açıkken baby feeding kategorisi kapalı olabilir. Kapalı kategorilerde rekabet genelde daha düşüktür.

Tepkini Göster
 • 11
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 4
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma

Bilgisayar Programcısı / Dijital Pazarlama Uzmanı.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir