Web Sitesinin Olmazsa Olmazları
 1. Anasayfa
 2. Web Programlama

Web Sitesinin Olmazsa Olmazları

0

Web sitesinin olmazsa olmazları önemli bir konudur; çünkü şirket ya da bir kişinin kendi çevresinden çıkıp daha geniş bir çevreye ya da dünyaya açılan penceresi sahip oldukları web sitesi olur.

Web tasarımın iyi olması ve iyi bir kurumsal web sitesine sahip olmak için web sitesinin olmazsa olmazları muhakkak dikkate alınır. Web tasarım, şirketin amaçları göz önüne alınarak farklılıklar gösterebilir.

Online siteler, firma siteleri ya da kişisel blog siteleri gibi birbirinden farklı siteler için farklı stratejiler oluşturulur ve bu yönde çalışmalar başlatılır.

Web Sitesi Nedir?

Kişinin ya da işletmenin amacına yönelik gerçekleştirdiği ürün veya hizmetlerin fiyatlandırılması, tanıtılması ya da dağıtılması ile ilgili olarak internet ortamında hazırlanan sayfa ve planlamaların tanıtılması ve paylaşılması için hazırlanan özel içeriklere web sitesi denir. Web sitesi kısaca kişi ya da işletmenin aynası anlamına da gelir.

Mobil uyumlu web tasarım, web sitesi olmazsa olmazları arasında yer alır. Günümüzde internet her şey demek ve pek çok insan masa üstü bilgisayarı haricinde cep telefonundan da web siteye ulaşmak istiyor.

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının mobil cihaz kullandıkları düşünüldüğünde hem pratiklik anlamında hem de ulaşılabilirlik konusunda mobil cihazlardan erişim önemli bir hal alıyor. Web sitesi mobil uyumu ile mobil kullanıcılara da ulaşmak mümkün olur. En doğru web tasarım, hem masa üstü hem de mobil cihazlardan erişim sağlanabilen web siteleri olur.

Web sitelerinin mobile uyumlu olarak tasarlanmadıkları zaman mobil kullanıcılar baştan kaybedilmiş oluyor. Bu durum da marka bilinirliliğini de profesyonelliği olumsuz etkiler.

Web Sitesi Ne İşe Yarar?

Hizmet ya da ürünlerin tanıtım ve satışı için web sitesi çok önem taşır. Doğru planlanan ve ürün tanıtımı olan bir web sitesi ile satışlarda artar. Müşteri merkezli kültürün benimseten bir internet stratejisi olan web sitesi tasarımı günün 24 saati çalışan bir sistem olur. Web siteleri ile yapılan faaliyetler, ürün ve hizmetler hedef kitleye daha doğru ve hızlı ulaşır. Kişi ya da işletmenin en doğru ve güncel bilgi kaynağı olur.

Web Sitesi Türleri Nelerdir?

Pek çok alanda web sitesi açılabilir. İnternetin yaygınlaşması ve artık her şeyin teknoloji tabanlı olduğu bu çağda online satış sitelerinden tutun haber siteleri, oyun siteleri, forum siteleri, tanıtım ve kişisel blog siteleri, işletmelerin ürün ya da hizmet satış siteleri gibi web sitesi türleri vardır.

Web Sitesinin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Kişi ya da işletmelerin faaliyetleri nasıl ki kendilerine özgü ise web sitesinin olmasa olmazları arasında olan en büyük madde de web sitesinin özgünlüğüdür. Web tasarımda özgün siteler her zaman kullanıcı ya da arama motorları için öncelikli olur. Markalaşma ve bilinilirlik açısından da özgün olmak gereklidir.

Web sitesinin olmazsa olmazları arasında web sitesinin sade olması ve renk uyumu bulunur. Herhangi bir yazı okunduğunda da basit, sade ve anlaşılır olması nasıl ki bekleniyor ise web sitesinin basit ve sade oluşu kullanıcının hoşuna gider. Kullanılan renklerin insanların gözünü yormaması ve sitenin kolay anlaşılır olması önem taşır.

Web Sitesinin Olmazsa Olmazları
Web Sitesinin Olmazsa Olmazları

Web sitesinde kullanıcı dostu ara yüzlerin kullanılması da web sitesinin olmazsa olmazları arasında bulunur. Web sitesine giren birinin tüm cihazlar ile girebilmesi ve web sitesinde iyi vakit geçirmesi gerekir ayrıca ulaşılabilir olmak da son derece önem taşır.

Ne kadar iyi bir web sitesi olur ise olsun eğer kullanıcı ona ulaşamıyor ise web sitesinin bir anlamı kalmaz bu neden ile SEO uyumlu olması ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmesi için gereken çalışmaların yapılması önem taşır.

Dünyanın bir ucuna ulaşmayı mümkün kılan internet, insan hayatında çok önemli bir hale geldi. Bu neden ile internet kullanımı gün geçtikçe artıyor. İnternet kullanımının artması ile de aranılan bir şeye anında ulaşılabiliyor. Bu neden ile web sitesinin hızlı açılıyor olması web sitesinin olmazsa olmazları arasına giriyor. Geç açılan bir web sitesine fazla rağbet gösterilmiyor, kullanıcılar da zaten en fazla 3 saniye bekleyerek başka bir web sitesine geçiyor.

Web sitesinin hızlı yüklenmesi arama motorları tarafından ödüllendirilip sayfanın ilk sırlarda çıkmasını sağlıyor.

Web sitesinde kullanılan yazıların kesinlikle özgün olmaları gerekir. Başka bir sitede kullanılmış kopyala yapıştır yazıları kullanıcının da arama motorlarının da sevmediğini bilmek gerekir. Kullanıcıların web sitesinde kalma süreleri ile doğru orantılı olan özgün içerikler kullanıcıların her zaman daha hoşuna gidiyor. Arama motorları tarafından kopya olmayan özgün içerikler daha çok önemseniyor ve bu unsurlar temel alınıyor.

Tepkini Göster
 • 4
  be_eni
  Beğeni
 • 0
  a_k
  Aşk
 • 0
  tebrik
  Tebrik
 • 0
  e_lenceli
  Eğlenceli
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
 • 0
  _lgin_
  İlginç
 • 0
  kusma
  Kusma
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve turkcoder.net güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir