İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Siteye AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress Siteye AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress Siteye AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress siteye AMP kurulumu nasıl yapılır? Bir wordpress sitesi sahibisiniz ve web sitenize Google’ın desteklediği AMP özelliğini kazandırmak ve bu sayede daha fazla ziyaretçiye hizmet vermek istiyorsunuz. Peki AMP özelliğini web sitenize nasıl kazandırabilirsiniz?

WordPress Siteye AMP Kurulumu

Başka bir altyapı kullanıyor olsanız web sitenize AMP yani hızlandırılmış mobil sayfalar özelliğini kazandırmak için önemli derecede kod bilgisine sahip olmanız gerekir. Ancak WordPress ile bu bilgilere ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir şekilde web sitenize hızlandırılmış mobil sayfalar özelliği AMP’yi kazandırabilirsiniz.

WordPress altyapısı sunduğu özgürlük ile kullanıcılara kendi ihtiyaçları doğrultusunda web siteleri oluşturma ve yeni ihtiyaçlar içinde geliştirme imkanı sunmaktadır. Bir yazılım bilgisine sahip olmadan da wordpress sitenizi eklentiler özelliğinin yardımıyla geliştirebilirsiniz. Sitemize AMP özelliğini de eklentiler yardımıyla kazandırabiliyoruz.

WordPress AMP Eklentileri

Web sitemizin AMP özelliğini kazanıp Google tarafından bu özelliğe sahip web sitesi olarak değerlendirilmesi için yapmamız gereken iki işlem bulunuyor. Öncelikle eklentiler sayfasına gelip yeni ekle tuşuna basıp web sitemize yükleyebileceğimiz eklentilerin bulunduğu alana ulaşıyoruz. Burada arama kısmına AMP yazarak geliştiricisi AMP Project Contributors olan eklentiyi sitemize kuruyoruz.

Wordpress AMP Eklentileri
WordPress Siteye AMP Kurulumu

Bu eklenti ile birlikte web sitemizde AMP altyapısını oluşturduk. Eklentiyi etkinleştirmenize gerek yoktur. Şimdi sıra ikinci aşamaya yani web sitemizin AMP sayfalarını özelleştirebileceğimiz ve estetik bir tasarım kullanabileceğimiz özelliği kazanmakta bu özellik içinde yeni bir eklenti yüklemeliyiz.

Yeni ekle sekmesinde arama bölümüne Accelerated Mobile Pages yazdığımızda geliştiricileri Ahmed Kaludi, Mohammed Kaludi olan bir AMP sayfası eklentisi çıkıyor. Bu eklentiyi web sitemize yüklüyoruz ve etkinleştiriyoruz. Daha sonrasında bu eklenti sayesinde web sitemiz admin paneline gelen AMP sekmesi üzerinden sayfalarımızı özelleştirebilir, menüler ekleyebilir, site logomuzu yükleyebiliriz. En önemlisi de reklam bölümü ile AMP sayfalarımızdan da kazanç elde edebileceğimiz reklam kodlarını AMP sayfalarımıza entegre edebiliriz.

Neden İki Eklenti Kuruldu?

AMP özelliğinin sitemize kazandırılması için kurduğumuz ilk eklentiyi etkinleştirmemiz aklınıza takılıyor olabilir. Bunun nedeni yüklediğimiz ikinci eklentinin çalışabilmek için ilk kurduğumuz eklentiye ihtiyaç duymasıdır.

WordPress siteye AMP kurulumu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını sizlere aktardık. Soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap