1. Ana Sayfa
  2. Wordpress
  3. WordPress Açılmayan Resim Sorunu Çözümü

WordPress Açılmayan Resim Sorunu Çözümü

Wordpress Açılmayan Resim Sorunu Çözümü
Reklam Alanı

WordPress açılmayan resim sorunu çözümü nasıl olmaktadır? WordPress kullananların en çok karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de ekledikleri resimlerin zaman zaman kaybolması. Yazı içerisinde bulunan resimlerin düzgün görüntülenmemesi ve resimlerin yerine yırtılmış bir belge resmi çıkması insanın moralini oldukça bozuyor. Hele bir de sayfanızda yüzlerce resim olduğunu düşünürseniz aklınıza ilk gelen bu kadar çok sayıdaki resmi nasıl en baştan tekrar yükleyeceğinizdir.

WordPress Açılmayan Resim Sorunu Çözümü Detayları

Ancak bu sorun birkaç adımdan sonra düzelen bir sorun. Pek çok kişi bu sorunun neden kaynaklandığını bulamadıkları için işi WordPress’in tekrar kurulmasına kadar götürebiliyorlar. Öncelikle şunu unutmamak gerekir ki bu tarz WordPress hatalarının yüzde 95’i kurulan eklentilerle alakalıdır. Bu sebepten dolayı kurduğunuz eklentilerin bilinçli bir şekilde kurulduğundan emin olmanız gerekmekte. Bu konuda internette bu eklentileri daha önce kurmuş insanların karşılaştıkları problemleri de bulabilirsiniz.

Açılmayan Resim Sorununun Kaynağı

Günümüzde WordPress üzerinde en çok kullanılan eklentilerden bir tanesi de Jetpack adını taşıyan eklenti. Bu eklenti gerçekten oldukça yararlı bir eklenti. Ancak Jetpack WordPress’i öyle bir kontrolü altına alıyor ki sitenin sahibi bile gerçekten bu eklentinin tüm özelliklerini bilmiyorsa bu tarz hatalarla karşılaşabiliyor. Anlaşıldığı üzere bu hatanın kaynağı da Jetpack eklentisi. Peki WordPress açılmayan resim sorunu çözümü nasıl? Bunun için ne yapmak gerekiyor?

Wordpress Açılmayan Resim Sorunu
WordPress Açılmayan Resim Sorunu

Açılmayan Resim Sorununun Çözümü

Jetpack eklentisi içerisinde Photon özelliği olarak adlandırılan bir özellik mevcut. Bu özellik sayesinde eklenti site içerisindeki tüm resimlerin ön belleğe alınmasını ve önbellekten ulaşılabilir hale gelmesini sağlıyor. Peki bunun ne gibi avantajları var? Her şeyden önce bu sayede site çok daha hızlı şekilde açılıyor. Bu da SEO anlamında işe yarayan bir özellik. Ancak bazı durumlarda resimlerin düzgün açılmaması gibi sorunlara sebep olabiliyor.

Bu yüzden Photon özelliğinin kapatılması gerekmekte. Bu sayede resimleriniz siteye her girişte önbellek yerine normal şekilde açılacaktır. Bu durum Jetpack eklentisinin diğer özelliklerini kullanmanıza engel değil. Ancak sitenizde bu tarz gariplikler ya da hatalarla karşılaşırsanız ilk kontrol edeceğiniz eklenti Jetpack olmalı. Ayrıca benzer işlevlere sahip olan autoptimize, litespeed cache vb gibi diğer önbellekleme eklentileride ilk başta test edilmeli.

Jetpackin çok kapsamlı bir eklenti olması ve aynı zamanda tüm WordPress’i kontrol altına alıp değişik özellikle katması zaman zaman sorunları da beraberinde getiriyor. Bu sorunun bilincinde olan Jetpack’in dağıtımcıları ilerleyen süreçte bu sorunla ilgili bir önlem alacaklardır.

Ancak şimdilik geçici bir yöntem olarak Photon özelliğinin eklenti üzerinden kapatılması bu sorunun çözülmesine yardımcı olmakta. Jetpack’in güncel sürümlerini takip edebilirsiniz.

Jetpack veya önbellekten kaynaklanmayan bir şekilde bu soruna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız yorumunuzu ekleyebilirsiniz, bu sayede sorununuza göz atarak çözüm bulabiliriz.

Reklam Alanı
Yorum Yap

Yorum Yap