Vb.Net Prosedür ve Fonksiyonlar

Merhaba arkadaşlar,

Vb.nette kullandığımız iki alt program yapısı mevcut, prosedürler ve fonksiyonlar.

Prosedürler ve fonksiyonlar kodları sadeleştirmek, basitleştirmek ve kod yazarken kolaylık sağlamak amacıyla kullanılırlar. Örneğin, matematiksel işlemleri çok fazla kullanacağım bir program hazırlarken, program içerisinde 8 – 10 farklı yerde ayrı ayrı toplam = x + y +z gibi işlemler yapmaktansa, toplama işlemini bir fonksiyona aktaracağım ve gerektiğinde bunu kullanacağım. Yada bir çok yerde göstermek istediğim bir mesajı bir defaya mahsus bir prosedüre aktarıp gerektiği yerde kolayca çağıracağım gibi..

Sub: Standart, geribildirimsiz prosedür (alt program) tipi.

Function: Sub aksine, içerisinde barındırdığı kodların sonucunu döndürebilen alt yordam tipi. Dönen değeri bir değişkene atayabilir ve kullanabiliriz.

Buradaki değerleri textbox veya inputboxlar aracılığıyla kullanıcıdanda alabiliriz.

Bizim fonksiyon hazırlayabildiğimiz gibi vb.net içerisinde de metni büyük harfe çevirmek, küçük harfe çevirmek, belli sıradaki belli aralıktaki karakterlerini almak vs. gibi işler yapan hazır fonksiyonlar mevcut,

Örnek içerisinde LCase, UCase, GetChar ve Trim hazır fonksiyonları gerekli açıklamalarıyla birlikte mevcut, inceledikten sonra anlamadığınız veya eklemek istediğiniz kısımları konu altından belirtebilirsiniz.

Formumuzda 4 adet buton ve bir adet textbox mevcut, kodlar;

 

Vb.Net örnek uygulamayı açıklamalı kodlarıyla birlikte indirmek için: WindowsApplication12 linkine tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.